Veliki pobednici globalne trke u naoružanju su SAD i Francuska, dok je Rusija doživela strmoglavi pad, navodi se u najnovijoj analizi Međunarodnog instituta za istraživanje mira iz Stokholma (SIPRI), prenosi Politico.
Francuska, teška kategorija u oružju u Evropskoj uniji, značajno je povećala svoj udeo na izvoznom tržištu na 11 procenata sa 7,2 procenta u prethodnom petogodišnjem periodu zahvaljujući nastojanju da se preseli u regione u kojima obično dominira Rusija, kao što je Indija.
Udeo Moskve u globalnom izvozu oružja pao je sa 21 odsto na oko 11 odsto — odmah iza Francuske.
„Pad ruskog izvoza oružja počeo je pre invazije na Ukrajinu u punom obimu 2022. godine“, rekao je Piter Vezeman, viši istraživač u SIPRI, prateći pad od 2019. Dodaje da sankcije zbopg invazije Rusije piunog obima na Ukrakjinu izgleda su „dodatno doprinele povećanju francuskog izvoza oružja“.
Istraživanje je poredilo period od 2019. do 2023. sa periodom od 2014. do 2018. godine. Utvrđeno je da je globalni obim međunarodnog transfera oružja pao za 3,3 odsto — iako je prodaja naglo skočila u Evropi.
Francuska je sada na drugom mestu iza SAD, čiji je udeo u globalnom izvozu oružja porastao sa 34 odsto na 42 odsto.
Francuska je napredovala na rang listi zahvaljujući velikim poslovima za borbeni avion Rafale kompanije Dassault Aviation sa Katarom, Egiptom i Indijom.
„U poslednjih nekoliko godina Indija, Egipat i Indonezija biraju francuske borbene avione u odnosu na ruske alternative“, rekao je Vezeman, dodajući da je izvoz zemlje „tehnički privlačan“, dok su „isporuke često brze“.
Indija je najveći svetski uvoznik oružja. Trideset tri procenta njenog uvoza dolazi iz Francuske, dok 36 procenata dolazi iz Rusije.
Indijski premijer Narendra Modi bio je počasni gost tokom prošlogodišnje proslave Dana Bastilje. Dve zemlje su se u januaru obavezale da će izgraditi veze sa odbrambenom industrijom nakon što je Francuska prošlog leta prodala Nju Delhiju 26 borbenih aviona Rafale Marine i 3 vojne podmornice klase Scorpene.
Većina evropskih zemalja povećava izdatke za odbranu; uvoz oružja bio je 94 odsto veći u periodu 2019-2023 u odnosu na 2014-2018. Ukrajina je bila najveći uvoznik oružja na kontinentu.
Podaci SIPRI takođe naglašavaju sve veće oslanjanje Evrope na SAD, sa 55 odsto uvoza oružja preko Atlantika u poslednjih pet godina, u poređenju sa 35 odsto u periodu pre toga.
Sa više zemalja NATO-a koje ispunjavaju minimum Alijanse o trošenju od dva procenta BDP-a na odbranu, ima više novca za oružje, ali Francuska nije u dobroj poziciji da to iskoristi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.