Antisemitizam u Francuskoj je dostigao najgori nivo od Drugog svetskog rata, kazao je predsednik Emanuel Makron u govoru pred zajednicom jevrejskih lidera, dan nakon što je hiljade ljudi izašlo na ulice Francuske kako bi osudili zločine iz mržnje i porast antisemitskih ispada u poslednjih nekoliko meseci.
Nedavni slučaj na groblju u malom selu u istočnoj Francuskoj gde je otkriveno oko 80 nadgrobnih ploča oskrnavljenih „svastikama“.
Francuski predsednik kaže da će vlada usvojiti definiciju antisemitizma i predložiti zakon koji bi sprečio cirkulisanje govora mržnje internet zajednicom. Govoreći na redovnoj godišnjoj večeri u jevrejskoj organizaciji, Makron je kazao da su njegova zemlja i drugi delovi Evrope u proteklih nekoliko godina bili svedoci „oživljavanja antisemitizma verovatno u najgorem vidu od Drugog svetskog rata“. Kako je rekao, primena definicije antisemitizma koju je sačinio Međunarodni savez sećanja na holokaust (IHRA) pomoći će policijskim snagama, sudijama i nastavnicima u svakodnevnom radu. Istovremeno, lider Francuske osudio je antisemitske uvrede tokom protesta Žutih prsluka u Parizu.
Od kada je IHRA odobrila formulaciju antisemitizma 2016, pojedini kritičari Izraela kažu da bi se ona mogli koristiti za suzbijanje aktivnosti boraca za palestinska prava. Po definiciji, antisemitizam može poprimiti oblik „uskraćivanja jevrejskom narodu prava na samoopredeljenje na primer tvrdnjom da je postojanje države Izrael rasistički poduhvat“. Za Makrona je definicija u potpunosti ispravna. „Anticionizam je jedna od modernih formi antisemitizma. Iza negiranja postojanja Izraela krije se mržnja prema Jevrejima“, kaže Makron.
Silvijan Melar, političar iz Makronove centrističke partije „Republika u pokretu“, kazao je da anticionizam mora biti kažnjiv u Francuskoj, te da se isuviše često koristi kao pokriće za antisemitizam. Usvajanje nove radne definicije antisemitizma u Francuskoj, tvrdi on, kako bi se uključio anticionizam neće u ovoj fazi značiti promenu zakona. Makron je takođe spomenuo antisemitizam zasnovan na „radikalnom islamizmu“ kao neobuzdanu ideologiju u francuskim multietničkim siromašnim naseljima.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu, u telefonskom razgovoru sa Makronom pre govora, izrazio je zahvalnost zbog odluke Francuske da usvoji definiciju antisemitizma. Makron je kazao da će njegova partija taj zakon podneti parlamentu na usvajanje u maju kako bi se zauzdao govor mržnje na društvenim mrežama i iskoristila sva dostupna sredstva da se što brže identifikuju prestupnici.
Makron je posebno skrenuo pažnju na Tviter jer je toj mreži nekada trebalo više dana i nedelja da ukloni sadržaj mržnje. Istovremeno, pohvalio je odluku Fejsbuka od prošle godine da omogući prisustvo francuskih regulatora unutar kompanije i tako poboljša praksu borbe protiv govora mržnje na internetu.
Prošle nedelje francuska vlada objavila je podatke koji pokazuju porast antisemitizma u prošloj godini: 541 registrovani incident što je za 74 odsto više u odnosu na 311 registrovanih 2017.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.