Francuska vlada je večeras izrazila spremnost da povuče sporni deo reforme penzija koja se odnosi da starosnu granicu od 64 godine za odlazak u penziju, izjavio je premijer Eduar Filip.
Predsednik francuske vlade u pismu upućenom sindikalnim organizacijama koje su se posebno bunile na starosnu granicu u nacrtu reforme, obećao je da će pokušati da pronađe rešenje kako bi se okončao petonedeljni štrajk železnice koji parališe zemlju, posebno Pariz i okolinu.
Filip je zatražio od sindikata da se dogovore o merama za uspostavljanje finansijske ravnoteže penzija do 2027. godine jer će u protivnom sporna mera biti ipak uvedena.
Starosna granica od 64 godine bila je mera na koju su se sindikati i građani najviše bunili. Ta mera imala je za cilj da Francuze ohrabri da ide u penziju od 64. godine jer bi u protivnom mogli da imaju neke nepovoljnosti u isplati penzija. Trenutno je zakonski propisana starosna granica za penzionisanje 62 godine.
Sindikat CFDT je pozdravio odluku vlasti i dodao da će biti nastavljeni pregovori o drugim merama reforme kao što je univerzalni način isplate penzije umesto trenutno 42 režima isplate za različite profesije.
I pored Filipove najave o konkretnim predlozima za rešavanje krize nastale zbog reforme penzija, francuske sindikalne organizacije pozvale su danas na proteste u Parizu i celoj Francuskoj. U Parizu su počela okupljanja tokom posle podneva.
List Figaro preneo je ranije danas da i pored eventualnog postizanja kompromisa, štrajk železnice neće tek tako biti prekinut, jer sindikat železnice traži potpuno povlačenje reforme penzionog sistema.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.