Francuski ambasador u Skoplju: U Crnoj Gori sve drži 12 porodica 1Zastva Crne Gore Foto: EPA/BORIS PEJOVIC

Francuski ambasador u Skoplju Kristijan Timonije ocenio je da je bogatstvo u Crnoj Gori koncentrisano na dvanaestak familija i da je ona primer zašto treba preispitati kriterijume za proširenje, preneo je danas portal Vijesti.

Timonije je ocenio je da je Crna Gora prerano počela da otvara poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom, a da suštinski napredak nije ostvarila, navodeći kao primer da se u Crnoj Gori konstantno bogati 10 do 12 porodica, preneo je portal Vijesti.

Francuski diplomata je primerom Crne Gore opravdao oštriju politiku Francuske prema proširenju na zapadni Balkan.

Na skupu o evropskim vrednostima i procesu pristupanja, koji je prošle nedelje organizovan u Skoplju, francuski ambasador je rekao da su pregovori Crne Gore postali više “štrikliranje nego stvarni napredak”.

“Da li akumulacija bogatstva u Crnoj Gori pokazuje evropske vrednosti? Je li to neko s kim želimo da delimo našu suverenost? Bogatstvo u Crnoj Gori koncentrisano je na 10 ili 12 porodica. Zbog toga želimo ponovo pročitati i prekontrolisati pravila o proširenju. To je postalo više štrikiranje nego stvarni napredak”, rekao je Timonije u Skoplju na skupu koji je organizovao “Civil Rights Defenders”, preneo je Juropian vestern balkans portal (Europeanwesternbalkans.com).

On je dodao da “proširenje mora biti suštinsko, a ne formalno”.

Francuska je u oktobru odbila da podrži otvoranje pregovora o proširenju sa Albanijom i Severnom Makedonijom, a predsednik Emanuel Makron je 15. novembra diplomatama EU poslao neformalni dokument, sugerišući reviziju pregovora o pristupanju.

Deo evropskih zvaničnika se usprotivio stavu Francuske, a nova zvanična politika Evropske komisije još nije utvrđena. Predstavnici opozicionih partija u Crnoj Gori rekli su za Vijesti da ih ne iznenađuje izjava ambasadora Timonijea, i da je on samo potvrdio da je Crna Gora zarobljena privatna država.

Počasni predsednik i poslanik SDP-a Ranko Krivokapić rekao je da podržava francuski koncept od početka: “Mene raduje, jer je to deo onoga što sam rekao još u februaru prošle godine. Napokon EU ima tačnu dijagnozu o nama, a da će ‘terapija’ doć”, rekao je Krivokapić.

On je ocenio da je zarobljena država najopasnija bolest za jedno društvo. I poslanica Socijalističke narodne partije (SNP) Danijela Pavićević tvrdi za “Vijesti” da je izjava francuskog ambasadora potvrda onoga što su u SNP govorili i govore.

“Suštinske reforme u Crnoj Gori bi za vladajuću partiju značile gubitak monopola moći u svim oblastima i na svim nivoima kao i poštovanje pravila, a to je ono što oni ne žele. To je potvrda da reforme moramo sprovesti zbog nas samih i da ne smeju biti samo formalne”, ocenila je Pavićević.

Ona je dodala da je potpuno tačna izjava ambasadora i kada govori o nesrazmeri u podeli ukupnog bogatstva, naročito u državi koja u svom prvom članu Ustava slovi za državu socijalne pravde. Generalni sekretar Građanskog pokreta URA Mileta Radovanić rekao je da je broj oligarha koji odlučuju o svemu u državi manji nego što je ambasador naveo, ali je i mnogo veći broj njegovih kolega, ambasadora, koji znaju kakva je realna situacija u Crnoj Gori, ali to ne žele jasno i javno da kažu.

Prema njegovim riječima, dok se vlast konstantno hvali kako je Crna Gora lider u regionu kada su u pitanju reforme i integracije, ovakvi primeri su vrlo dobar ilustrator kakva je realnost u državi. Potpredsednik Skupštine Genci Nimanbegu (Forca) ocenio je da je promena stava EU, ali i Francuske, više i odgovor na probleme koje sama EU ima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari