Srpska policija ispalila je sinoć suzavac u Beogradu kako bi sprečila stotine pristalica opozicije da uđu u gradsku skupštinu, piše francuski Mond (Le Monde) navodeći da demonstranti protestuju zbog rezultata prošlonedeljnih izbora na kojima su konstatovane nepravilnosti i na kojima je pobedila Srpska napredna stranka (SNS) predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Demonstranti su bacali kamenje, motke i jaja na gradsku skupštinu, razbijali prozore i pokušavali nasilno da uđu, ali ih je odvratila policija za razbijanje nereda koja se zabarikadirala unutar zgrade, iza glavnog ulaza, a kako bi obuzdala masu i potisnula demonstrante, policija je koristila biber sprej, dodaje pariski dnevnik.
Mond prenosi i da je Vučić sinoć, reagujući na proteste, odbacio tvrdnje o izbornoj prevari kao očigledne laži koje širi politička opozicija i da je u obraćanju naciji, dok se odvijao protest ispred skupštine grada Beograda, demonstrante nazvao nasilnicima ali i rekao da obi ne mogu da destabilizuju državu i da to što se dešava nije revolucija.
List piše i da opozicija, koja je ujedinjena pod zastavom koalicije Srbija protiv nasilja dobila 23,5 odsto glasova na izborima 17. decembra, ukazuje na široko rasprostranjene nepravilnosti tokom izbora na kojima je, kako se dodaje, prema zvaničnim podacima nacionalistička Srpska napredna stranka (SNS) odnela ubedljivu pobedu, sa 46,72 odsto glasova.
Glasanje je izazvalo brojne kritike nakon što je tim međunarodnih posmatrača – uključujući predstavnike Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) – ukazao na niz „neregularnosti“, uključujući „kupovinu glasova“ i „ubacivanje glasačkih listića“. Od tada stotine ljudi svakodnevno demonstrira ispred Republičke izborne komisije, dok je nekoliko poslanika opozicije počelo štrajk glađu tražeći poništenje izbornih rezultata, dodaje Mond.
List navodi da uprkos međunarodnim osudama populističke vlasti u zemlji poriču da su izbori bili ; namešteni.
Nemačka je navodnu prevaru nazvala „neprihvatljivom“ za zemlju koja se nada pridruživanju EU. SAD su pozvale Beograd da odgovori na „zabrinutost“ izbornih posmatrača, dok je EU saopštila da „izborni proces u Srbiji zahteva opipljiva poboljšanja i dalje reforme“, podseća Mond.
Mond podseća i da je srpsko tužilaštvo zatražilo od policije da istraži nepravilnosti kako bi se utvrdilo da li ima dovoljno dokaza za podizanje zvanične optužnice i dodaje sa su prijavljeni brojni slučajevi navodnih nepravilnosti, uključujući slučajeve „izborne korupcije“ i „kupovine glasova“ili falsifikovane glasačke listiće pronađene u beogradskim glasačkim kutijama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.