Francusko-ruski nuklearni odnosi postaju radioaktivni 1Foto: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Raste pritisak na Francusku da u potpunosti prekine veze sa ruskim atomskim sektorom dok EU razmatra svoj najnoviji paket sankcija Moskvi, piše Politico.

Pitanje sankcionisanja moskovske državne nuklearne kompanije Rosatom je pitanje koje izaziva podele za neke zemlje EU koje se oslanjaju na Rusiju za nuklearno gorivo. To znači i pojedinačno ispitivanje veza Francuske sa Rosatom, moskovskom atomskom kompanijom, piše portal.

Iako je veliki deo komercijalne saradnje zamrznut ili suspendovan u protekloj godini francuske kompanije pod kontrolom države nastavljaju da održavaju neke veze sa Rosatom. To je izazvalo pozive Ukrajine i diplomata iz nekoliko zemalja EU da Pariz prekine sve veze sa Rosatomom, posebno imajući u vidu njegovu ulogu u nadgledanju nuklearne elektrane Zaporožje u Ukrajini koju je okupirala Rusija.

„Siguran sam da Pariz ima morlanu dužnost da podstakne svoje kompanije koje podržava država da prekinu svoje veze sa Rosatomom“, kazao je prošlog meseca ukrajinski ministar energetike German Galuščenko za Politico dodajući da Kijev želi da sve zemlje EU koje su povezane sa ruskom nuklearnom industrijom prekinu saradnju.

„Sva naša javna kontrola bila je usmerena na Nemačku a ne toliko na Francusku“ kada je reč o vezama sa Rusijom, kazao je jedan diplomata države članice EU koji je želeo da ostane anoniman.

Pariz bi barem trebalo da podrži dugogodišnje zahteve baltičkih zemalja i Poljske da sankcionišu Rosatom, objavio je Sven Gajgold, državni sekretar u nemačkom ministartsvu energetike. „Pokušaćemo da ubedimo Francusku“.

Krajem februara, SAD su uvele sankcije Rosatomu; i Vašington i London su sankcionisali neke od svojih rukovodilaca zbog „dubokih veza sa ruskim vojno-industrijskim kompleksom“. Portparol Rosatoma u izjavi za Politico je rekao da je kompanija „uvek zauzimala stav da nuklearna energija treba da ostane van politike“.

Uprkos snažnom pritisku nekih zemalja EU i Komisije da ciljaju rukovodioce Rosatoma tokom prethodnih razgovora o sankcijama ti napori su propali delimično zbog pritiska Mađarske gde je Rosatom zadužen za proširenje svoje nuklearne elektrane Paks.

Francuska se takođe opire sankcijama. Prema mišljenju nekih diplomata Pariz se krije iza Mađarske kada je reč o nuklearnim sankcijama.

„Budući da je Mađarska bila vrlo jasna i glasna, vrlo vidljiva po tom pitanju mislim da neke druge zemmlje uključujući Francusku zapravo ne moraju da lobiraju za svoju stvar“, kazao je jedan diplomata.

Francusko ministarstvo spoljnih poslova u saopštenju dostavljenom Politico navelo je da „EU i njene države članice nisu usvojile sankcije protiv civilne nuklearne energije“ dodajući da „Francuska i Sjedinjene Države nastavljaju da sarađuju sa Rusijom u oblastima nuklearne bezbednosti“.

Bliske veze

Za Francusku, „Rosatom je pre svega klijent“, kazala je Valeri Fodon, delegatkinja u francuskom društvu za nuklearnu energiju, dodajući da Pariz ne zavisi od Rusije u pogled sigurnosti snadbevanja.

Nuklearne veze Pariza i Moskve koje datiraju još iz vremena Hladnog rata najočitije su u vezama između Rosatoma i EDF-a koji kontroliše država, najveće francuske kompanije koja upravlja nuklearnom flotom zemlje. Potpisala je sporazum o starteškoj saradnji sa Rosatomom o zelenom vodoniku 2021. kao i zajednička deklaracija za razvoj istraživačke saradnje.

Portparol Rosatom je to nazvao „partnerstvom u kojem svi dobijaju“ koje je pokretač razvoja u oblasti nuklearne energije i naučnih projekata“.

„Postoje oblasti u kojima međusobno razvijamo naše odnose, na primer, projekti u trećim zemljama, razvoj nuklearnog goriva, razmena iskustva u razvoju nuklearne bezbednosti“, kazao je portparol.

Kada Rosatom gradi nuklearnu elektranu u inostranstvu često se oslanja na tehnologiju francuskih kompanije – obično troše do milijardu evra, rekla je Fodon.

Francuska firma je takođe potpisala sporazum o strateškoj saradnji sa Rosatomom u decembru 2021. radi proširenja saradnje na proizvodnji goriva i drugih tehnologija.

Orano, francuska firma specijalizovana za nuklearno gorivo koje je delimično ui državnom vlasništvu prodavala je zalihe korišćenog uranijumskog goriva Rosatomu za ponovnu upotrebu van Francuske sve do kraja prošle godine.

Kompanija je saopštila da je ovaj ugovor „sada rešen“ i da je „uspostavljen specifičan proces za praćenje i prethodno odobrenje aktivnosti“ u vezi sa bilo kojim „ruskim zainteresovanim stranama“.

U februaru je Evropski parlament velikom većinom usvpjio rezoluciju kojom se poziva na sankcionisanje Rosatoma. Iako Francuska nije podržala sankcije protiv Rosatoma kažu da rade na tome da pomognu drugim zemljama EU da odstupe od Rusije u vezi sa nuklearnim oružjem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari