Frans Timermans: Mađarska bi mogla biti "kap koja je prelila čašu" 1Foto: EPA-EFE/JEROEN JUMELET

Zakon kojim se zabranjuju LGBT sadržaji za maloletnike koji je donet u Mađarskoj mogao bi biti važan element za utvrđivanje stepena vladavine prava u nekim istočnoevropskim članicama Evropske unije čije vlade instrumentalizuju homofobiju, smatra Frans Timermans, potpredsednik Evropske komisije.

Kako je rekao, „zakon je skandalozan, praktično izjednačuje homoseksualce sa pedofilima“.

U razgovoru za ljubljansko Delo, Timermans je kazao da se na ovaj način u nekim državama Unije koje instrumentalizuju homofobiju pokušava odvratiti pažnja sa stvarnih problema.

„Tu vidimo uzorak koji je počeo sa Vladimirom Putinom, instrumentalizaciju homofobije koja je pretvorena u politički instrument“, naveo je Timermans, koji je radio kao diplomata u Rusiji tokom devedesetih godina.

Položaj homoseksualaca u Moskvi tada nije bio dobar, naveo je, ali ni izrazito loš.

„Ipak, nije bilo ideoloških reakcija na gej osobe“, kazao je Timermans dodajući da ne isključuje mogućnost da bi nakon niza upozorenja o kršenju načela vladavine prava zakonska instrumentalizacija homofobije mogla biti „kap koja je prelila čašu“ kada se na Savetu EU bude analiziralo stanje vladavine prava u državama članicama.

Timermans ne prihvata tumačenja po kojima postoje različiti koncepti za shvatanje vladavine prava ili temeljnih ljudskih i manjinskih prava u zavisnosti od toga da li je reč o Istoku ili Zapadu.

„Ne mislim da se radi o podeli na Istok i Zapad, kako bi neki hteli da mislimo. Populisti i reakcionarne stranke na Zapadu funkcionišu jednako kao populisti i reakcionarne stranke na Istoku“, naveo je.

Govoreći o incidentu zbog čega je odbio da se 1.jula fotografiše sa slovenačkim premijerom Janezom Janšom, prvog dana predsedanja Slovenije Savetu EU, Timermans je kazao da je Janša na sastanku s Evropskom komisijom pokušao da diskvalifikuje neke slovenačke sudije pokazavši fotografiju na kojoj su oni u društvu političara iz stranaka suprotnih Janši.

Kaže da je to doživeo kao napad na pravosuđe i vladavinu prava.

U komunizmu je, kaže, postojalo nešto što se zove prokuratura: sud je ponekad pre izricanja presude nazivao sedište Komunističke partije, koja je donela konačnu odluku.

„Ne želimo da se ikad više vrati taj sistem“, kazao je.

Iznenađuje ga, ističe, da se oni koji za sebe kažu da se bore protiv komunizma ili komunista zapravo vraćaju metodama koje su se u komunizmu koristile.

U Evropi je, naglasio je Timermans, prosek starosti sudija 40 godina. „Apsurdno im je pripisivati komunističku ideologiju ili prošlost“, zaključio je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari