
Često okarakterisan kao „čovek prošlosti“ budući novi kancelar Nemačke Fridrih Merc budi velike nade među svojim evropskim saveznicima koji se čvrsto uzdaju u podršku Nemačke u svetu poremećenom Donaldom Trampom.
Konzervativni političar (69) čija grupa CDU/CSU je pobedila na parlamentarnim izborima 23. februara prešao je ključnu fazu za dolazak na taj najviši položaj posle današnje objave o postignutom koalicionom sporazumu sa levim centrom za formiranje vlade.
Put je bio dug za tog advokata po obrazovanju, smaknutog s vlasti početkom 2000-ditih od strane Angele Merkel dok je sebe smatrao prirodnim naslednikom Helmuta Kola, oca nemačkog ponovnog ujedinjenja.
Čovek koji nikad nije imao ministarski položaj preuzima vođstvo prve evropske sile u trenutku geopolitičkog previranja, kada Evropa nastoji da se oslobodi od vojnog pokroviteljstva američkog saveznika koji je postao nepredvidljiv da bi osigurala sopstvenu odbranu naspram ruske pretnje, piše agencija Frans pres.
Iako je ubeđeni atlantista obećao je da će vratiti svoju zemlju u centar evropskog pitanja sa jakim glasom u odbranu interesa kontinenta, pogođenim takođe Trampovim trgovinskim ratom.
Nedvosmisleni pristalica pružanja pomoći Ukrajini skrenuo je pažnju najavljujući već u martu sa svojim vladajućim partnerima socijaldemokratama (SPD) do sada neviđen program potrošnje od više stotina milijardi evra za ponovno naoružavanje i modernizaciju Nemačke, do sada vrlo privržene čuvanju budžetske discipline.
Nedeljnik Ekonomist je u vrlo pohvalnom uvodniku tada napisao da je to „fantastičan početak za Fridriha Merca“.
Ali hrabrost koja ovom milioneru i amaterskom pilotu, donosi pohvale evropskih saveznika u ovoj fazi u Nemačkoj, izaziva i kritike i nezadovolljstvo.
„Nikada neki kancelar nije počinjao svoj mandat sa tako slabim poverenjem“ stanovništva, ocenio je za Frans pres profesor političkih nauka na univerzitetu Kasel Volfgang Šreder, u osvrtu na nove ankete.
Mnogi uključujući i u njegovim redovima zameraju mu što je izdao obećanje reformišući „kočenje duga“ zapisano u ustavu, odnosno mehanizam kojim se ograničava kapacitet zaduživanja, ali i investiranja zemlje.
To daje materijal ekstremnodesničarskoj Alternativi za Nemačku (AfD), koja osuđuje njegovu „laž“ i za petama je konzervativcima u anketama.
„Mnogo će zavisiti od sposobnosti Fridriha Merca da proda ideju da je ‘sada bezbednost apsolutni prioritet“ i da je zaduživanje za to „neizbežno“ rekla je politikolog Ursula Munh sa univerziteta Tutcing.
Tokom izborne kampanje on je obećavao jasno skretanje na desno ako postane kancelar sa zaoštravanjem migrantskih propisa posle više smrtonosnih napada u kojima su učestvovali stranci.
Od izbora na čelo Hrišćansko demokratske unije (CDU) u 2022. godini on je objavio potpuno preokretanje izdašne pollitike prihvatanja migranata Angele Merkel (2005-2021).
To je bio kao revanš Angeli Merkel koja ga je potisnula 2002. godine sa starateškog mesta predsednika parlamentarne grupe CDU, što ga je dovelo do toga da se preusmeri na finansije 2009. godine, u grupi BlackRock, jednoj od najvećih grupa za upravljanje sredstvima na svetu.
Po njemu samo restriktivna politika oko migranata može efikasno da zaustavi AfD, osnovanog 2013.godine sa bivšim kadrovima CDU, sa kojim je on isključio svaku saradnju uprkos pozivima Trampa i Trampovih saradnika.
Čovek koji je obećao da će vratiti ponos Nemačkoj takođe će morati da nađe način da reši duboku krizu industrijskog modela kroz koji prolazi zemlja, a koja bi mogla dodatno da se zaoštri sa novim Trampovim carinama.
Merc je ubeđeni liberal i pre svega želi da smanji poreze firmama i birokratiju.
„Mnogi u CDU misle da bi Merc i Tramp mogli dobro sa se slažu. Merc poznaje SAD, on je napravio karijeru u privatnom sektoru, prema tome on je poslovni čovek, što bi moglo da se dopadne ‘tvorcu dilova’ u Beloj kući“, ocenjuje časopis Špigel.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.