Za Fridriha Merca sada počinje teži deo: Šta se događa sa pregovorima o novoj vladi Nemačke? 1Foto: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Budući kancelar Nemačke Fridrih Merc je pod sve većim pritiskom da dobije konzervativne ustupke pošto su koalicioni pregovori naišli na ključne tačke spoticanja, piše Politico dodajući da za Merca sada počinje teži deo.

Novi konzervativni kancelar započeo je koalicione pregovore sa socijaldemokratama (SPD) dajući im upravo ono što su stranke levog centra oduvek želele – postigavši istorijski dogovor koji omogućava pozajmicu u vrednosti stotina milijardi evra za jačanje nemačke vojske i infrastrukture, uključujući sredstva za zelenu energiju.

Za Merca, koji je dugo bio zagovornik fiskalne discipline, ovaj dogovor o zaduživanju predstavlja istorijski politički zaokret a potez za koji je bilo lako dobiri podršku Socijaldemokratske partije (SPD).

Međutim, sada raste pritisak na Merca unutar njegove vlastite konzervativne koalicije da u zamenu osigura tradicionalne desničarske političke ustupke posebno u vezi sa migracijom i smanjenjem socijalne zaštite.

Problem za Merca je, međutim, što je njegov fiskalni zaokret već dao SPD-u ono što je najviše želeo – što znači da je ustupio veliki deo svog uticaja u koalicionim pregovorima.

„Ovo je jasan poraz za konzervativce, odmah na početku pregovora o koaliciji“, smatra Johanes Vinkel, lider omladinske organizacije konzervativnog saveza. „Pitanje je, naravno, šta je protivusluga za ovaj veliki ustupak u finansijskoj politici“.

Mercova nova ranjivost na napade sa njegovog desnog boka posebno je problematična za kancelara koji je obećao da će svoju Hrišćansko-demokratsku uniju (CDU) povući udesno, nudeći ono što on vidi kao ispravku centrizma svoje konzervativne prethodnice, bivše kancelarke Angele Merkel.

Ali njegov potez da se sklopi dogovor sa SPD-om i Zelenima o potrošnji mogao bi se smatrati potpuno merkelijanskim.

Krajnje desničarska partija Alternativa za Nemačku (AfD) – koja bi trebalo da postane najveća nemačka opoziciona partija u novom sazivu Bundestaga – već pokušava da iskoristi situaciju, prikazujući Merca kao prikrivenog levičara.

„Za šta se zapravo zalažete, gospodine Merc?“ kazao je jedan od lidera AfD-a, Tino Črupala u parlamentu prošle nedelje. „Od sada imate ugrađen čip SPD-a u sebe“.

Ključne tačke spora

Merc je pod pritiskom da ispuni svoja predizborna obećanja, posebno kada su u pitanju migracije i smanjenje socijalne potrošnje, što je, kako je rekao u nedavnom intervjuu, jedna od najvećih prepreka.

SPD ima osnovne nesuglasice sa njim u tim oblastima i malo podsticaja da popuste sada kada im je Merc već ispunio veliku želju u vezi sa zaduživanjem.

Za Merca, drugi ključni problem je to što, zbog rastuće moći radikalnih partija na obe strane političkog spektra, nema drugih održivih koalicionih opcija, jer je isključio mogućnost vladanja sa AfD.

To znači da je zaglavljen sa SPD-om, čiji lideri su spremni da iskoriste tu činjenicu u svoju korist, obećavajući zaštitu socijalnih beneficija i svojih ključnih radničkih pristalica.

„Želim da jasno stavim do znanja“, rekao je Lars Klingbeil, jedan od glavnih pregovarača SPD-a, prošle nedelje. „Svako ko govori o modernizaciji države, ali zapravo misli na ukidanje prava zaposlenih, prvo pravi grešku, a drugo ima socijaldemokrate vrlo jasno protiv sebe“.

Međutim, ono što se pojavljuje kao još veća tačka nesuglasica jeste pitanje koje je dominiralo izbornom kampanjom: migracija.

Merc je, u nedeljama pre izbora, postao sve oštriji prema migracijama kako bi vratio birače koji su prešli u AfD.

Favorit za kancelara obećao je uvođenje stroge kontrole granica prvog dana na funkciji i odbijanje svih neregularnih ulazaka, uključujući i izbeglice.

SPD tvrdi da bi to bilo u suprotnosti sa zakonodavstvom EU, te da bi naljutilo susedne zemlje i podrilo evropsku solidarnost u trenutku kada Nemačka treba savez da se suprotstavi američkom predsedniku Donaldu Trampu u vezi sa tarifama.

Mnogi u SPD-u takođe se protive predlogu o oduzimanju nemačkog državljanstva osobama sa drugom nacionalnošću ukoliko se utvrdi da imaju ekstremistička ili antisemitistička stajališta, smatrajući da bi ta politika nepravedno ciljala dvojne državljane.

Filip Turmer, predsednik omladinske organizacije SPD-a, nazvao je taj predlog „apsolutnim raskidom dogovora“.

„Pogledajte zahteve konzervativaca u oblasti migracija“, rekao je Lars KasteluČi, poslanik SPD-a i zamenik predsedavajućeg odbora za unutrašnje poslove u Bundestagu, za Politico. „To će biti vrlo, vrlo teško“.

Predstavljajući istorijski dogovor o zaduženju za odbranu kao „pobedu SPD-a“ koja CDU daje blanko ček za vlastite zahteve, „to je igra koju nećemo igrati“, dodao je Kasteluči. „Nepristojno je to tražiti od nas i zahtevati cenu za to“.

Razmimoilaženja prete da odlože formiranje nemačke koalicione vlade usred već komplikovanih pregovora, koji uključuju 16 grupa sa 256 pregovarača.

Nakon što je prvobitno sugerisao da će pregovori biti završeni do Uskrsa, Merc je sve manje siguran u taj vremenski okvir. „Temeljnost dolazi pre brzine“, rekao je prošle nedelje.

„Moraćemo da sprovedemo značajne reforme“, rekao je novoizabrani kancelar u nedavnom televizijskom intervjuu. „I to će biti pravi test saradnje između konzervativaca i SPD-a“.

Dodao je dodatnu notu opreza rekavši: „Zaista teški pregovori tek predstoje“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari