Predsedništvo Grupe za osnovna prava i vladavinu prava EESC-a (FRRL) duboko je zabrinuto zbog neposredne opasnosti od izručenja novinara Andreja Gnjota iz Srbije u Belorusiju.
Andrej Gnjot je uhapšen u oktobru 2023. godine dok je bio u tranzitu na beogradskom aerodromu, na osnovu naloga za hapšenje Interpola koji su izdale beloruske vlasti zbog optužbi za utaju poreza.
Dana 31. maja 2024. godine, Viši sud u Srbiji naložio je izručenje novinara Belorusiji, koji je trenutno u kućnom pritvoru u Beogradu nakon što je nekoliko meseci proveo u zatvoru u Srbiji.
Andrej Gnjot je aktivno učestvovao u protestima 2020. godine, zahtevajući ostavku predsednika Aleksandra Lukašenka nakon izbora.
Prema Komitetu za zaštitu novinara, Andrej Gnjot bi mogao da se suoči sa sedmogodišnjom kaznom zatvora zbog navodne utaje poreza i potencijalno deset dodatnih godina zbog stvaranja ili učešća u ekstremističkoj grupi. Odbrana novinara smatra da je njegovo gonjenje politički motivisano.
Predsedništvo FRRL-a, stoji u objavi na njihovom sajtu, strahuje da bi ovo izručenje moglo dovesti Andreja Gnjota u opasnost od nepravednog suđenja i od nehumanog i degradirajućeg postupanja u pritvoru.
Predsedništvo FRRL-a podseća da, kao država potpisnica međunarodnih ugovora o ljudskim pravima kao što su Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima (ICCPR), Konvencija protiv torture i drugog okrutnog, nehumanog ili degradirajućeg postupanja ili kažnjavanja (CAT) i Evropska konvencija o ljudskim pravima (ECHR), Srbija ima obavezu da zabrani torturu i druge okrutne i nehumane postupke, kao i da obezbedi pravo na pravično suđenje.
Ove obaveze sprečavaju izručenje u zemlju gde takva zaštita nije obezbeđena.
Specijalni izvestilac UN-a za stanje ljudskih prava u Belorusiji izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog prava na pravično suđenje i postupanja sa zatvorenicima u Belorusiji.
Predsedništvo FRRL-a poziva Srbiju da ne izruči Andreja Gnjota Belorusiji.
Pozadina
Prema Komitetu za zaštitu novinara, Andrej Gnjot, filmski stvaralac, sarađivao je sa nizom nezavisnih novinskih kuća, uključujući Radio Svoboda (RFE/RL), tokom protesta 2020. godine, zahtevajući ostavku predsednika Aleksandra Lukašenka nakon izbora u zemlji.
Kancelarija Visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava (OHCHR) izdala je izveštaj o situaciji u Belorusiji, uključujući represiju i kažnjavanje opozicionih glasova, i duge zatvorske kazne za nekoliko istaknutih branitelja ljudskih prava, novinara i sindikalista.
Specijalna izvestiteljka UN-a za stanje ljudskih prava u Belorusiji ponovila je zabrinutost u svom izveštaju iz 2023. godine o nezavisnosti pravosuđa i pristupu pravičnom suđenju u Belorusiji i optužbama za ponavljajuće kršenje garancija postupka u krivičnim predmetima.
Takođe je izvestila da je od 2020. godine hiljade Belorusa pretrpelo okrutno, nehumano ili degradirajuće postupanje ili kažnjavanje u pritvorskim objektima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.