Funkcioneri turske policije traže azil u Nemačkoj 1Foto:TUMAY BERKIN/EPA

Godinu dana posle propalog pokušaja puča, turska vlada nastavlja sa čistkom navodnih državnih neprijatelja nesmanjenom žestinom – u prošli petak predsednik Redžep Tajip Erdogan je hitnim dekretom otpustio još 928 policajaca, vojnika, te zaposlenih u ministarstvima pravde i unutrašnjih poslova, prenosi nemački list Velt.

Oni su otpušteni zbog sumnje da pripadaju Gulenovom pokretu koji je okrivljen za pokušaj državnog udara 2016. Do sada je u Turskoj, zbog istih sumnji, bez posla ostalo više od 150.000 činovnika.
U Nemačkoj je u međuvremenu značajan broj Turaka zatražio azil. Od avgusta prošle godine podneto je, prema podacima nemačkog ministarstva unutrašnjih poslova, više od 6.700 zahteva. Među njima je oko 500 pripadnika turske vojske i diplomata, zajedno sa porodicama. Oni se očigledno boje daljih represalija i zatvorskih kazni u Turskoj, navodi Velt.

Prema informacijama ovog lista, u poslednjih nekoliko meseci je i jedan broj visokorangiranih policijskih zvaničnika zatražio utočište u Nemačkoj. Izvori iz bezbednosnih krugova kažu da je u jednom slučaju reč o jednom od vodećih funkcionera Nacionalne obaveštajne organizacije (MIT). U drugom slučaju, jedan turski oficir za vezu obratio se radi azila nemačkoj Saveznoj kriminalističkoj policiji (BKA) u Hesenu. Zbog pravila o zaštiti ličnosti i podataka Veltu nije otkriven identitet ovih tražilaca azila.

Nemačke službe, kako se navodi, već neko vreme pokušavaju da ostvare tešnju saradnju sa turskom stranom. Međutim, saradnja koja je pre svega neophodna u borbi protiv terorizma, ide teško. Ankara je, primera radi, prošle godine više puta otkazala konsultacije BKA i svoje službe, ne navodeći razloge; pretpostavlja se da su otkazivanja imala veze s tim što je Bundestag 2016. osudio genocid nad Jermenima u Osmanskom carstvu, navodi Velt.

Od pokušaja puča 2016. nemačke bezbednosne službe zabrinute su, kako se tvrdi, zbog masovnih otpuštanja u Turskoj. Krajem prošle godine oficir za vezu BKA u Ankari je u jednom internom dokumentu ukazao da je ekspertsko znanje u turskom bezbednosnom aparatu „na duže vreme izgubljeno, i nije nadoknađeno novim imenovanjima“, piše nemački list. Žaleći se na nemogućnost saradnje s turskim kolegama, gde se „ni najprostija informacija ne može dobiti bez blagoslova nadređenih“, pomenuti nemački oficir za vezu zaključio je: „Podela vlasti u Turskoj praktično ne postoji“.


"Softver za otkrivanje gulenista"

U okviru nastojanja turske vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP) da iz vojske odstrani osumnjičene pripadnike „Fetulahističke terorističke organizacije“ razvijen je softverski program za profilisanje pripadnika Turskih oružanih snaga (TSK), prenosi na svom sajtu turski list Hurijet. Softver je navodno zasnovan na sistemu koji daje negativne poene pripadnicima vojske koji su imali „dodatne inostrane misije“, dobijali disciplinske mere, te bili zaduženi za prijem i ocenjivanje studenata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari