Lideri zemalja Grupe 20 (G20) razmatraju rezoluciju kojom će većina zemalja članica osuditi rat u Ukrajini, kao i uticaj koji je on imao na svetsku ekonomiju, prenosi Rojters.
„Postoje različiti stavovi i različite ocene situacije i sankcija“, navodi se u nacrtu rezolucije na 16 stranica.
„Iako priznajemo da sastanak G20 nije mesto za rešavanje bezbednosnih pitanja, moramo da naglasimo uticaj koji oni mogu da imaju na globalnu ekonomiju“, navodi se u saopštenju. Ovaj dokument tek treba da se usvoji, a mogao bi da se promeni.
U prošlosti nije bilo konsenzusa
Sastanci G20 u prošlosti nisu rezultirali zajedničkim rezolucijama jer Rusija i druge članice nisu uspele da se dogovore oko lingvističkih detalja, uključujući i kako opisati rat u Ukrajini. Ovaj sastanak se održava na indonežanskom ostrvu Bali i prvi je put da se sastaju zemlje članice G20 od 24. februara 2022. godine, kada je počela ruska invazija na Ukrajinu. Rusija naziva invaziju „specijalnom vojnom operacijom“. Na skupu se najviše govorilo o svetskoj inflaciji, sigurnosti snabdevanja hranom i energentima.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski obratio se okupljenima ranije putem video poziva. On je rekao da je vreme da se zaustavi ruski rat u njegovoj zemlji „pravično i po principima Povelje UN i međunarodnog prava”. On je pozvao na ponovno uspostavljanje „radijacione bezbednosti“ u Zaporoškoj nuklearnoj elektrani, uvođenje cenovnih ograničenja na ruske energente i proširenje inicijative za izvoz žitarica. Takođe je zahtevao oslobađanje ukrajinskih zatvorenika.
„Molim vas da izaberete put svog rukovodstva – zajedno ćemo sigurno sprovesti mir“, rekao je on.
Indonežanski predsednik Džoko Vidodo otvorio je sastanak pozivom na jedinstvo i zajedničku akciju za rešavanje problema svetske ekonomije poremećene ovim ratom.
„Nemamo drugu opciju, moramo da sarađujemo da bismo spasili svet“, rekao je on.
„G20 mora da bude katalizator inkluzivnog ekonomskog oporavka. Ne bi trebalo da delimo svet na komade. Ne smemo dozvoliti da počne još jedan hladni rat“, dodao je on.
Članice G20 bile su različite zemlje, od Sjedinjenih Država, Rusije i Brazila do Indije, Saudijske Arabije i Nemačke. Oni zajedno čine više od 80 odsto svetskog bruto domaćeg proizvoda, 75 odsto međunarodne trgovine i 60 odsto stanovništva.
Zbog rata neke zapadne zemlje pozvale su na bojkot ovog sastanka i povlačenje poziva ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Indonezija je odbila.
Iz Rusije su poručili da je Putin previše zauzet da bi došao na sastanak, pa je u njegovo ime došao ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Nije poznato da li je bio prisutan kada se predsednik Zelenski obratio svojim kolegama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.