Grupa sedam industrijski najrazvijenijih zemalja (G7) na dvodnevnom samitu u Italiji nije uspela da postigne dogovor da Rusiji i Siriji zapreti novim sankcijama.
Ministri spoljnih poslova zemalja G7 danas su nastojali da usaglase stavove o sirijskom konfliktu, pre nego što je američki državni sekretar Reks Tilerson iz Luke u Toskani odleteo za Moskvu kako bi Rusiju pokušao da „ubedi da napusti svog sirijskog saveznika“, prenosi Bi-Bi-Si.
Ipak, šefovi diplomatija G7 složili su se da rešenja sirijske krize ne može biti sa Bašarom el Asadom na vlasti. Predlozi Ujedinjenog Kraljevstva da se nametnu sankcije visokim vojnim oficirima su skrajnuti, navodi britanski servis.
Samit u Luki organizovan je nekoliko dana pošto je u Siriji ponovo izveden napad hemijskim oružjem. Sirija je negirala svoju odgovornost za taj napad u gradu Han Šejkun, u kojem je stradalo 89 ljudi, među njima i deca. Američki „odgovor“ na napad bilo je ispaljivanje 59 krstarećih raketa na sirijsku vazduhoplovnu bazu navodno povezanu s napadom. Američki napad bio je „neophodan kao stvar nacionalnog bezbednosnog interesa SAD“, rekao je Reks Tilerson na kraju samita. „Ne želimo da nekontrolisani arsenal hemijskog oružja režima padne u ruke Islamske države ili drugih terorističkih grupa koje mogu i žele da napadnu Sjedinjene Države ili naše saveznike“, rekao je Tilerson.
Amerika ne vidi nikakvu dugoročnu ulogu za „Asadov režim“, dodao je Tilerson, navodeći da je sirijska vlast odustala od svog legitimiteta „ovom vrstom napada“. Tilerson je potom otputovao u Moskvu da Ruse ubeđuje kako im je Asad, kako prenosi Bi-Bi-Si, „nepouzdan saveznik“.
Italijanski ministar spoljnih poslova Anđelino Alfano – domaćin razgovora G7 – rekao je da su šefovi diplomatija zemalja članica želeli da rade sa Rusijom kako bi se Asad podvrgao pritisku, dodajući da „ne smemo Rusiju da teramo u ćošak“. „Smatramo da Rusi imaju potrebna sredstva da Asada podvrgnu pritisku kako bi sagledao obaveze u vezi sa primirjem“, dodao je Alfano. Prema izveštajima od ponedeljka, jedan visoki američki zvaničnik je rekao da su Rusi znali za hemijski napad pošto je dron leteo nad bolnicom u Han Šejkunu dok su žrtve tražile pomoć. Nekoliko sati kasnije bombarder je napao bolnicu pokušavajući da, kako smatraju SAD, prikrije napad, prenosi AP.
Džejms Matis, američki sekretar za odbranu, u međuvremenu je dao nove detalje u vezi sa „odmazdom“ Amerike nad bazom sirijske vojske u Šajratu. Matis je rekao da je „dozirani odgovor“ SAD „rezultirao nanošenjem štete ili uništenjem skladišta goriva i municije, odbrambenih kapaciteta i 20 odsto funkcionalnih sirijskih vazduhoplova“. Sirijska vojska priznaje da joj je pričinjena znatna materijalna šteta, dok je portparol ruskog ministarstva odbrane Igor Konašenkov tvrdio da je uništeno svega šest sirijskih aviona MiG-23, te jedan broj zgrada. Konašenkov je rekao da je do cilja stiglo samo 23 američkih raketa.
Sirija je negirala da je upotrebljavala bilo kakva hemijska sredstva, dok Rusija navodi da SAD nisu pružile dokaze da jeste. Rusija i Iran takođe su zapretili Americi „odmazdom“ u slučaju daljih američkih napada, navodeći da je napadom prošle nedelje Vašington prešao „crvene linije“, navodi britanski servis.
Bi-Bi-Si primećuje da je poslednjih dana bilo različitih poruka Sjedinjenih Država u vezi sa njenim prioritetima u Siriji. Tilerson je u nedelju rekao da „nema promena u našem vojnom držanju“ u Siriji posle prošlonedeljnog napada krstarećim raketama, te da je „prvi prioritet“ nanošenje poraza Islamskoj državi. Prethodnog dana je američka ambasadorka u Ujedinjenim nacijama Niki Hejli govorila o uklanjanju Asada sa vlasti: „Ni na koji način ne vidimo mir u tom regionu sa Asadom kao predvodnikom sirijske vlasti“.
Dalja konfuzija u vezi s američkim stavovima, prema Bi-Bi-Siju, usledila je u ponedeljak kada je Tilerson govorio o intervencionističkom pristupu: „Ponovo se posvećujemo tome da držimo odgovornog bilo koga i sve za činjenje zločina nad nevinima bilo gde u svetu“. Nekoliko sati kasnije, pres-sekretar Bele kuće Šon Spajser sugerisao je da bi predsednik SAD Donald Tramp naredio napad na sirijsku vojsku ne samo u slučaju da ona koristi hemijsko oružje.
„Ako gasom ubijete bebu, ako eksplozivnu burad bacate na nevine, mislim da ćete od ovog predsednika dobiti odgovor“, rekao je Spajser na svom dnevnom brifingu za novinare. Bela kuća je kasnije saopštila da je Spajser mislio na eksplozivnu burad koja sadrži „industrijske hemikalije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.