Mnogo više Amerikanaca očekuje da će istorija pre oceniti predsedništvo Džozefa Bajdena nepovoljno nego povoljno.
Ukupno 54 odsto odraslih Amerikanaca veruje da će Bajden biti zapamćen kao predsednik „ispod proseka“ (17 odsto) ili „loš“ (37 odsto), dok 19 odsto kaže da će biti ocenjen kao „izvanredan“ (6 odsto) ili „iznad proseka“ (13 odsto). Još 26 odsto misli da će se smatrati „prosečnim“, pojazalo je najnovije istraživanje Galup.
U poređenju sa devet predsednika uključenih u novu Galupovu anketu, Bajdena ocenjuje najsličnije Ričardu Niksonu, koji ima -42 neto rejting (12 odsto izvanrednih ili iznad proseka naspram 54 odsto ispod proseka ili loše).
Bajden dobija više „loših“ kritika od Niksona (37 odsto naspram 30 odsto), ali Bajden dobija više izvanrednih ili natprosečnih ocena.
Džordž V. Buš i Donald Tramp takođe dobijaju više negativnih nego pozitivnih ocena među nedavnim predsednicima, pri čemu je Tramp dobio i relativno visoke pozitivne (40 odsto) i negativne ocene (44 odsto) za svoj prvi mandat i najmanje prosečnih (16 odsto).
Trampovih 31 odsto „loših“ ocena je slično Niksonovim, ali Trampovih 17 odsto „izvanrednih“ ocena je više nego kod većine drugih predsednika.
Amerikanci najbolje ocenjuju Džona Kenedija – sa neto ocenom od +68, dok Ronald Regan (+38) i Barak Obama (+21) takođe dobijaju prilično povoljne kritike.
[/embed]
Rezultati su zasnovani na anketi Galupa koja je sprovedena od 2. do 18. decembra. Anketa je završena pre smrti Džimija Kartera 29. decembra, što je moglo da utiče na način na koji ljudi pamte njegovo predsednikovanje.
Karter, zajedno sa Bilom Klintonom i Džordžom H.V. Buš, dobija nešto više izvanrednih ili natprosečnih ocena od Amerikanaca od onih ispodprosečnih ili loših.
Demokrate daju Bajdenu mlaku recenziju, Republikanci izuzetno kritični
Više demokrata očekuje da će istorija gledati ljubazno, a ne kritički na predsedništvo Bajdena – 44 odsto misli da će biti ocenjeno kao izvanredno ili iznad proseka, dok 16 odsto kaže da je ispod proseka ili loše.
Ali skoro isto toliko demokrata veruje da će Bajden biti upamćen kao „prosečan“ predsednik (38 odsto) kao dobar.
Nezavisni i republikanci su mnogo pesimističniji u svojim ocenama Bajdenovog predsedništva. Mala većina nezavisnih, 51 odsto, veruje da će Bajden dobiti negativnu istorijsku recenziju, u poređenju sa 15 odsto koji misli da će dobiti pozitivnu.
Republikanci u velikoj većini očekuju da će istorija oštro suditi Bajdenu, uključujući 76 odsto koji kažu da će ga smatrati „siromašnim“ predsednikom i 17 odsto ispod proseka.
Bajden je jedini demokrata među psolednjim demokratskim predsednicima sa neto negativnim rejtingom među političkim nezavisnim strankama, a njegov -92 neto rejting među republikancima je za više od 40 poena lošiji nego kod bilo kog drugog demokratskog predsednika.
Kenedi je jedini predsednik koji je dobio pozitivnu kritiku među pristalicama opozicione stranke. U stvari, republikanci ocenjuju Kenedija slično kao i demokrate, i bolje od nezavisnih. Demokrate ocenjuju Obamu kao najboljeg od demokratskih predsednika.
Među republikanskim predsednicima, Tramp ima najoštrije polarizovane ocene, čak i više nego Bajden među demokratskim predsednicima.
Republikanci veruju da je Tramp u rangu sa Reganom jer ima najbolje predsedničko nasleđe. Nasuprot tome, demokrate veruju da će istorija proceniti Trampov prvi mandat gore od Niksonovog predsedništva.
Više nezavisnih očekuje da će Tramp dobiti negativnu nego pozitivnu ocenu, ali nezavisni ocenjuju Niksona lošije.
Regan je jedini republikanski predsednik koga demokrate ne ocenjuju negativno, iako Buš Stariji takođe dobija relativno neutralne ocene od demokrata. Nezavisni ocenjuju dvojicu republikanskih predsednika – Regana i Buša Starijeg – pozitivno u ravnoteži.
Nikson je jedini predsednik koga su pristalice njegove stranke ocenile više negativno nego pozitivno.
Trampov rejting se značajno poboljšao u odnosu na kada je napustio funkciju u januaru 2021. nakon napada na Kapitol 6. januara i vrhunca smrtnih slučajeva u SAD od kovid-19.
U to vreme, 29 odsto Amerikanaca je mislilo da bi istorija procenila Trampa kao izvanrednog ili natprosečnog predsednika, 10 odsto kao prosečnog, a 61 odsto ispod prosečnog ili siromašnog.
Neto rejting -32 koji je Tramp imao 2021. popravio se na -4.
Od 2021. godine, došlo je do većeg smanjenja ispodprosečnih ili loših ocena Trampovog prvog mandata (pad od 17 poena) nego povećanja izvanrednih ili natprosečnih ocena (do 11 poena).
Najveći pad ispodprosečnog ili lošeg rejtinga Trampa je kod nezavisnih (pad sa 63 odsto na 47 odsto), ali sve partijske grupe pokazuju značajan pad negativnih ocena njegovog prvog mandata. Najveći deo povećanja izvanrednih ili natprosečnih rejtinga došlo je među republikancima, sa 72 na 86 odsto.
Tramp nije jedini predsednik čije su se procene istorijskog nasleđa poboljšale u poređenju sa onim kako su ocenjeni na kraju svog predsedničkog mandata.
Ocene Džordža V. Buša kada je napustio funkciju 2009. bile su slične Bajdenovim sada – 59 odsto negativnih i 17 odsto pozitivnih. Ali jaz između negativnih i pozitivnih ocena Buša se smanjio na devet poena (24 odsto pozitivno, 33 odsto negativno).
Karter je u decembru 1980. imao 14 odsto pozitivnog i 46 odsto negativnog rejtinga, ali sada dobija više pozitivnih nego negativnih ocena.
Mišljenja o Obaminom predsedništvu su sada nešto bolja nego 2017. zbog nižeg ispodprosečnog ili lošeg rejtinga.
Reganove ocene se nisu mnogo promenile od završetka njegovog predsedničkog mandata, dok one za Džordža H.V. Buš i Klinton su se pogoršali.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.