Britanski Gardijan: Neuspeh zemalja bivše Jugoslavije da se pozabave nasilnom prošlošću pretnja za nove sukobe u regionu 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Dunja Mijatović, komesarka Saveta Evrope za ljudska prava, objavila je izveštaj u kojem navodi da je region Balkana godinama unazad nazadovao u traženju pravde i odgovornosti za brutalne ratove 1990-ih u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu, u kojima je ubijeno više od 130.000 ljudi, citira ugledni novinar i urednik Džulijan Borger u Gardijanu.

Dodaje da u izveštaju piše i da je neuspeh zemalja bivše Jugoslavije da se pozabave svojom nasilnom prošlošću imao razorne posledice po ljudska prava i mogao bi na kraju dovesti do povratka sukoba u regionu.

Uticaj pravnih pomaka nakon tih ratova, kao što je osnivanje Tribunala za ratne zločine u Hagu, i hapšenje i osude mnogih političkih i vojnih lidera odgovornih za masovna ubistva, počinju da blede i nekažnjeni se vraćaju, navodi se u izveštaju.

Očekivalo se da će nacionalni sudovi nastaviti da gone hiljade drugih počinilaca, ali je takav poduhvat dramatično usporen.

Etnonacionalisti su politički dominantni širom regiona, promovišu neometano govor mržnje i negiraju genocid i druge zločine protiv čovečnosti.

„Nakon suđenja u Hagu, većina ljudi koji su izdržali kaznu i koji su priznati kao ratni zločinci vraćaju se u svoje zajednice kao heroji, što smatram poražavajućim“, rekla je Mijatović.

Njen izveštaj „Suočavanje s prošlošću za bolju budućnost“, zaključuje: „Vreme ističe, a žrtve su čekale veoma dugo. Što je još gore, narativi koji izazivaju podele i mržnju koji su predvodili ratove 1990-ih su se vratili i ponovo dobijaju na snazi“.

„Ovo ne ugrožava samo pomirenje, već čak i mir“, piše u izveštaju. „Neuspeh poptunog suočavanja sa nasilnom prošlošću u regionu ima razorne posledice po poštovanje ljudskih prava i vladavinu prava“.

Pretežno srpske oblasti na severu Kosova nedavno su se pokazale žarištem. U blizini pravoslavnog manastira u selu Banjska 24. septembra došlo je do pucnjave između teško naoružane paravojne grupe Srba i kosovske policije.

U sukobu za koji je vlada u Prištini okrivila srpsko rukovodstvo u Beogradu, ubijena su trojica naoružanih Srba i policajac iz većinske etničke albanske nacionalnosti.

U Bosni, polovinu zemlje kojom upravljaju Srbi, Republiku Srpsku, koja je uglavnom nastala etničkim čišćenjem u tamošnjem ratu 1992-95, vodi separatista Milorad Dodik koji opisuje genocid u Srebrenici 1995. kao „izmišljeni mit“.

Dodik i predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaju bliske veze sa Moskvom. U svom izveštaju, Mijatovićeva, koja će napustiti svoju funkciju u martu, rekla je: „Ruska podrška srpskim desničarskim aktivistima i organizacijama je višestruka i obuhvata od podrške onlajn aktivnostima do vojne obuke“.

Prošle nedelje je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio da Vladimir Putin planira da podstakne ponovni sukob u bivšoj Jugoslaviji.

„Obratite pažnju na Balkan. Verujte mi, dobijamo informacije. Rusija ima plan: Bliski istok, druga distrakcija će biti Balkan“, rekao je Zelenski. „Ako zemlje sveta sada ništa ne preduzmu, ponovo će doći do takve eksplozije“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari