Gardijan: Orbanovi ljudi stižu u Vašington da lobiraju za prekid pomoći Ukrajini 1Foto: EPA-EFE/FILIP SINGER

Saveznici mađarskog premijera krajnje desnice Viktora Orbana održaće sastanak iza zatvorenih vrata sa republikancima u Vašingtonu ne bi li se založili za prekid američke vojne podrške Ukrajini, saznaje Gardijan.

Marton Ugrošdi, zamenik državnog sekretara političkog direktora kabineta premijera, i Atila Demko, vodeći pro-Orbanov akademik, zajedno sa članovima mađarske ambasade u Vašingtonu, u ponedeljak će započeti dvodnevni događaj čiji će domaćin biti konzervativna Heritage Fondation.

Prvi dan uključuje panel govore o ratu u Ukrajini, kao i o temama kao što su Transatlantski kulturni ratovi. Očekuje se da će na njemu nastupiti gosti kao što su Keli Kari, bivša ambasadorka pod tadašnjim predsednikom Donaldom Trampom, i Magor Ernjei, međunarodni direktor Centra za osnovna prava, instituta koji je organizovao CPAC (Konferenciju konzervativne političke akcije) u Mađarskoj.

Prema republikanskom izvoru, neki od prisutnih, uključujući republikanske članove Kongresa, pozvani su da se pridruže razgovorima iza zatvorenih vrata sledećeg dana.

Sastanak će se održati u pozadini napete debate u Vašingtonu o budućnosti Ukrajine. Prošle nedelje Bela kuća je upozorila da će, bez akcije Kongresa, novac za kupovinu dodatnog oružja i opreme za Kijev ponestati do kraja godine. Republikanci u Senatu blokirali su u sredu predlog zakona o hitnoj potrošnji za finansiranje rata u Ukrajini.

Diplomatski izvor blizak mađarskoj ambasadi rekao je: „Orban je uveren da pomoć Ukrajini neće proći u Kongresu. Zato pokušava da blokira i pomoć i iz EU“.

Orban je čest kritičar pomoći Ukrajini u borbi protiv ruske invazije. Smatran najbližim saveznikom Vladimira Putina u EU u poslednjih nekoliko godina, fotografisan je kako se smeši i rukuje sa ruskim predsednikom pre dva meseca u Pekingu.

Orban je nedavno zahtevao da se članstvo Ukrajine u Evropskoj uniji (EU) skine sa dnevnog reda Evropskog saveta u decembru. Mađarski lider je na platformi X objavio: „Jasno je da je predlog Evropske komisije o pristupanju Ukrajine EU neosnovan i loše pripremljen“.

Heritage fondacija vodi Projekat 2025, koaliciju koja se priprema za sledeću konzervativnu predsedničku administraciju, a poslednjih meseci je bila domaćin govora vodećih članova britanske konzervativne stranke Liz Trus i Ijana Dankana Smita.

Taj trust mozgova je takođe bio glasni protivnik pomoći SAD Ukrajini. Prošle godine Džesika Anderson, izvršna direktorka lobističke operacije, objavila je izjavu pod naslovom: „Paket pomoći Ukrajini stavlja Ameriku na poslednju stranu“. U avgustu je Viktorija Kouts, potpredsednica Heritage, objavila na društvenim mrežama: „Vreme je da okončamo prazne čekove bez datuma za Ukrajinu“.

Kada je Heritage proslavio svoju 50. godišnjicu prošlog aprila, Orbanov politički direktor, Balaž Orban pozvan je kao govornik na događaju. Predsednik Heritage, Kevin Roberts, više puta je pohvalio mađarskog lidera na X: „Jedna stvar je jasna iz posete Mađarskoj i učešća u aktuelnim političkim i kulturnim debatama u Americi: svetu je potreban pokret koji se bori za Istinu, za tradiciju, za porodice i za prosečnog čoveka“.

Poslednjih godina Orban se zalagao za transatlantski savez krajnje desnice sa tvrdim stavom protiv imigracije i „rodne ideologije“, nepokolebljivim hrišćanskim nacionalizmom i prezirom prema onima koji upozoravaju na skliznuće u autoritarizam.

Mađarsku su konzervativni mediji prikazali kao raj protiv „budnosti“ i model za Sjedinjene Države. Neki krajnje desničarski republikanci, kao što su Kari Lejk i Pol Gosar, rekli su da bi voleli da se „mađarski model“ transplantira u SAD, posebno kada je reč o imigracionoj i porodičnoj politici.

Orban je uzvratio pohvalom Trampu. Tokom ovogodišnjeg CPAC-a, gde je Roberts takođe bio predstavljen kao govornik, on je tvrdio da, da je Tramp predsednik, „ne bi bilo rata u Ukrajini i Evropi“. Mađarski premijer je kritikovao više saveznih optužnica protiv bivšeg američkog predsednika i nazvao je sudski postupak „veoma komunističkom metodologijom“ u nedavnom intervjuu sa nekadašnjim novinarom FoX Newsa Takerom Karlsonom.

Dalibor Rohac, viši saradnik istraživačkog centra American Enterprise Institute u Vašingtonu, rekao je: „Mađarska ambasada u Vašingtonu je veoma aktivna u poslednje vreme, pokušavajući da popravi veze sa republikancima i ojača ih tamo gde je to prikladno“.

Takođe, naveo je, nije iznenađujuće što je Heritage mesto održavanja ovih razgovora jer se razlikuju od drugih istraživačkih centara u Vašingtonu; oni su više pristrasni i njihov model finansiranja se u velikoj meri preklapa sa Trampovom bazom.

Uprkos njegovim dobrim odnosima sa nekim republikancima, smatra Rohac, „malo je verovatno“ da će Orban imati bilo kakvu polugu nad američkim finansiranjem Ukrajine.

Pristalice Ukrajine su takođe iznosile svoje argumente republikancima u Kongresu. Ove nedelje Dejvid Kameron, britanski ministar spoljnih poslova, održao je sastanke na Kapitol Hilu. On je na konferenciji za novinare rekao: „Siguran sam da će prevladati dobra volja i da će novac biti izglasan, i to će imati ogroman uticaj ne samo na moral u Ukrajini, već i osigurati da se evropske zemlje i dalje pitaju šta još mogu da urade“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari