Poslednji put kad je primećen u javnosti nosio je tamnu pilotsku jaknu: Gde je Makron? 1Foto: EPA-EFE

Poslednji put kada je Emanuel Makron primećen u javnosti, nosio je tamnu pilotsku jaknu, naočare za sunce Top Gun i crnu bejzbol kapu.

Njegov inkognito izgled rok zvezde, dok je glasao u primorskom gradu Le Toukuet u nedelju, privukao je dosta pažnje na društvenim mrežama i tv kanalima, piše Politico.

Ali uprkos tome istina je da se Makron u poslednje vreme povukao iz javnosti. Osim planiranih međunarodnih obaveza, skoro dve nedelje nije viđen napolju.

Prošle nedelje, umesto da se pojavi na televiziji kako bi utešio javnost nakon zapanjujućeg poraza u prvom krugu parlamentarnih izbora, Jelisejska palata je izdala kratku izjavu predsednika u kojoj poziva na jedinstvo.

Makronova centristička alijansa, koja je već u modricama i pretučena nakon poraza na evropskim izborima u junu, prvi put vodi očajničku bitku bez svog lidera.

A realnost je da ga njegovi saveznici ne žele na tragu kampanje: Makronovo lice je čak uklonjeno iz literature o kampanji.

„Rečeno mu je da prestane sa kampanjom. I nije u stvari da je čuo našu poruku, već više da je bio primoran da je čuje“, rekao je zvaničnik partije Preporod, koji je želeo da ostane anoniman kako bi mogao da razgovara o osetljivom pitanju.

„Predsednik je potcenio koliko je svojom ličnošću odvratio javnost“, dodao je zvaničnik.

Poslednjih nedelja, nekoliko partijskih teškaša lobiralo je da Makron ostane podalje od kampanje, u onome što je jedan ključni saveznik nazvao neophodnom „demakronizacijom“. Jedan ministar je čak priznao na javnoj televiziji da je Makronov imidž „istrošen“.

Za govorljivog, smelog 46-godišnjeg predsednika, koji pati od centra pažnje, smišlja nove ideje, narušava status kvo, nova realnost nije prijatna.

Jelisejski bunker

Ali poput Napoleona koji je bio primoran da ode u izgnanstvo, Makron se vratio na tablu za crtanje i priprema svoju sledeću bitku: vladati Francuskom nakon, kako se očekuje, u nedelju ogromnog poraza.

Francuski predsednik će možda morati da uđe u vladu „kohabitacije“ sa partijom Nacionalni skup Marin Le Pen, za koju se očekuje da će komandovati najvećom grupom u parlamentu.

Proteklih dana Makron je bio zauzet jačanjem svog uticaja, imenovanjem nekoliko najviših zvaničnika u Francuskoj i traženjem saveznika da dobiju ključne poslove u Briselu, zbog čega ga je Le Pen optiužila da je organizovao „administrativni državni udar“.

U sredu je portparol vlade najavio nova imenovanja u policiji i bezbednosnim snagama nakon nedeljnog sastanka Kabineta. Na desetine najviših vojnih zvaničnika postavljeno je i u vojsci, mornarici i vazduhoplovstvu.

Očekivalo se još imenovanja, ali suočen sa sve većim negodovanjem zbog administrativne rekonstrukcije, predsednik je bio primoran da zauzda svoj plan.

Smešten u Jelisejskoj palati, predsednik takođe igra scenarije sledećeg dana, koji uključuju ubedljivu pobedu krajnje desnice, parlament sa Nacionalnim skupom kao najvećom grupom i koaliciju koja isključuje krajnju desnicu, navodi nekoliko zvaničnika.

Nekoliko Makronovih saveznika iznelo je mogućnost izgradnje labave koalicije, slično kao što mogu da urade stranke u Španiji ili Nemačkoj.

„Možda je ovo prilika da ponovo osmislimo način na koji vladamo“, rekao je francuski premijer Gabrijel Atal na radiju, dodajući da bi iz izbora mogla da se pojavi „pluralna nacionalna skupština“, sa „nekoliko političkih grupa sa desnice, levice i centra koji bi mogli da rade zajedno, jedan po jedan projekat“.

Ali takav savez zavisi od nedeljnih rezultata i bio bi moguć samo ako bi Makron pristao da radi sa krajnjom levicom, ili ako bi se socijalisti, Zeleni i komunisti složili da raskinu sa svojim koalicionim partnerom Francuskom nepokorenom. Oba izgleda izgledaju za sada nerealno.

Još u igri

Ali koliko dugo će se Makron držati podalje od kamera? Izgleda ne dugo.

U nedelju uveče, kada budu poznate razmere pobede Nacionalnog skupa, predsednik će morati da se okrene izboru novog premijera, što bi moglo da potraje nedeljama ako ne bude jasne većine u parlamentu.

„On će ponovo preuzeti vođstvo kao garant francuskih institucija“, rekao je partijski zvaničnik. Ako krajnja desnica osvoji veliku većinu, Makron bi bio pod pritiskom da imenuje lidera Nacionalnog skupa Žordana Bardelu za premijera.

U suprotnom, predsednik bi se mogao uključiti u duge koalicione pregovore sa svojim trenutnim rivalima na levici i desnici.

Ali teško je videti kako će se odnosi sa Makronovim liberalnim saveznicima popraviti. Takođe i njegov rejting je opao poslednjih nedelja, pokazuje nekoliko anketa.

Premijer Gabrijel Atal, jedna od retkih popularnih ličnosti u vladi, osmehuje se stisnutih zuba tokom kampanje kada mu igrači kažu da im se ne sviđa njegov šef.

Sa francuskom politikom u previranju, Makron je opisan kao „lud“, „agent haosa“ i okrivljen za nadgledanje „fijaska“.

Nijedna količina Top Gun modža to neće promeniti u kratkom roku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari