Gde se nalaze američki nuklearni projektili u Evropi? 1Foto: Shutterstock/Ilustracija

Procenjuje se da 100 američkih termonuklearnih gravitacionih bombi B61 nalazi se u šest savezničkih baza.

Nuklearno oružje Sjedinjenih Država je uskladišteno u Evropi od sredine 1950-ih, kada je predsednik Dvajt D. Ajzenhauer odobrio njihovo prebacivanje u savezničke baze NATO-a.

Taj potez je imao za cilj da odvrati Sovjetski Savez i ubedi uključene zemlje da pokretanje sopstvenih programa nuklearnog oružja nije neophodno.

Među članicama NATO na evropskom kontinentu, nuklearno oružje poseduju i Velika Britanija i Francuska, dok je američko nuklearno oružje raspoređeno u još pet zemalja, i to u Nemačkoj, Holandiji, Belgiji, Italiji i Turskoj. U vazdušnoj podršci nuklearnih misija (SNOVCAT) učestvuje još sedam evropskih zemalja: Češka, Danska, Grčka, Mađarska, Norveška, Poljska i Rumunija.

Iako NATO i SAD ne otkrivaju tačan broj, procenjuje se da se 100 nuklearnih bombi B61 nalazi u šest baza: Klajn Brogel u Belgiji, Buhel u Nemačkoj, Aviano i Gedi u Italiji, Volkel u Holandiji i Indžirlik u Turskoj.

B61 je strateška i taktička termonuklearna gravitaciona bomba niskog do srednjeg prinosa koja ima dvostepeni dizajn radijacione implozije. Može se koristiti na nizu aviona kao što su F-35, F-18 Super Hornet ili Eurofighter Tiphoon.

Svetski nuklearni arsenal

Uprkos napretku u smanjenju nuklearnog arsenala od Hladnog rata, broj nuklearnih bojevih glava u svetu ostaje na veoma visokom nivou. Početkom 2022. devet zemalja zajedno je imalo 12.705.

Rusija i SAD imaju hiljade nuklearnih bombi u svojim zalihama, dok druge zemlje ne vide potrebu za više od nekoliko stotina.

Od 12.705 nuklearnih bojevih glava u svetu, više od 9.400 se nalazi u vojnim zalihama spremnim za upotrebu na projektilima, avionima, brodovima i podmornicama.

Preostale bojeve glave su povučene, ali su još uvek relativno netaknute i čekaju na demontažu. Od 9.440 bojevih glava u vojnim zalihama, oko 3.730 je raspoređeno u operativnim snagama (na raketnim ili bombarderskim bazama).

Od toga, oko 2.000 američkih, ruskih, britanskih i francuskih bojevih glava je u pripravnosti, spremnih za upotrebu u kratkom roku.

Više na AJB.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari