Gde se nalazi i po čemu je poznat ruski Kursk u koji su prodrli Ukrajinci? 1Foto: EPA-EFE/National police of Ukraine

Intenzivne borbe vode se u ruskoj oblasti Kursk, na granici sa Ukrajinom, nakon upada ukrajinskih trupa.

Oko 1.000 ukrajinskih vojnika, uz pratnju tenkova i oklopnih vozila prešlo je granicu i ušlo u Rusiju.

U borbama koje su izbile u utorak poginulo je pet osoba, uključujući one iz dve ekipe hitne pomoći, a najmanje 20 je ranjeno, među kojima šestro dece, saopštili su ruski zvaničnici.

I Kijev i Moskva tvrde da njihovi napadi nisu usmereni na civile.

Ukrajina redovno ispaljuje topovske salve i projektile na rusku teritoriju, a pogodila je ciljeve duboko u Rusiji bespilotnim letelicama dugog dometa, ali su pešadijski napadi retki.

Kursk je administrativni centar Kurske oblasti, koji se nalazi na oko 500 kilometara južno od Moskve.

Kursk, kao i njegova okolina, bogati su gvožđem, ali pored toga on je i saobraćajno čvorište.

Ima oko 440.000 stanovnika.

Podsetimo, Bitka kod Kurska vođena je u Drugom svetskom ratu između sovjetskih i nemačkih snaga tokom leta 1943. godine (od 5. jula do 23. avgusta).

To je najveća tenkovska bitka u istoriji ratovanja i jedna od najznačajnijih savezničkih pobeda tokom 1943. godine. Najžešće borbe vođene su oko sela Prohorovke.

Pobedom Crvene armije u ovoj bici, inicijativa na Istočnom frontu prešla je na sovjetsku stranu. Od tada pa sve do kraja rata nemačke jedinice su se nalaze u konstantnoj defanzivi.

U avgustu 2000. godine nuklearna podmornica Kursk napustila je luku iznad ruskog Arktičkog kruga zbog mornaričkih vežbi na Barencovom moru, podseća Radio Slobodna Evropa (RSE).

Nedugo nakon polaska, jedno od torpeda na brodu eksplodiralo je u cevi, usmrtivši većinu od 118 članova posade i poslalo olupinu, zajedno s 23 preživela, na morsko dno.

Eksplozija je registrovana na seizmografima širom Evrope, ali ruska mornarica nije objavila javno priznanje katastrofe.

Predsednik Vladimir Putin, tada u nešto više od tri meseca svog prvog mandata u Kremlju, nastavio je letovanje na Crnom moru i više od nedelju dana nije dao izjavu o Kursku, sve dok se nije vratio u Moskvu.

U olupini podmornice 23 muškarca su se zabarikadirala u poplavljenom zadnjem delu i čekala spas koji nikad nije stigao.

Tek devet dana nakon incidenta, 21. avgusta, tim britanskih i norveških ronilaca pristupio je plovilu i pronašao celu posadu mrtvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari