Bebica rođena sa repom, slučaj koji je zaprepastio i lekare, samo je jedna od onih vesti koja običan svet šokira, pitajući se kako je moguće da se takve stvari dešavaju u 21. veku.
Kao što je navedeno u časopisu Journal of Pediatric Surgery, prisutnost pravih repova kod ljudi veoma je retka, a najnoviji pregled objavljen 2020. navodi da je do 2017. bilo samo 195 slučajeva u francuskim, italijanskim, engleskim, nemačkim i japanskim izveštajima.
Međutim, pre godinu dana lekari u porodilištu u Indiji, takođe, su ostali zapanjeni, nakon što je beba rođena sa repom nalik sireni umesto nogu.
Do ove anomalije, kako su pisali mediji, došlo je zbog retkog zdravstvenog stanja. Ovaj fenomen poznat je kao sindrom sirene ili Sirenomelija, i karakteriše novorođenče rođeno sa strukturom poput roga na donjem delu tela. Lekar je tada naveo da je dete ozbiljno nerazvijeno, da joj je glava mnogo veća od normalne veličine i da je na rođenju bilo teško oko kilogram.
„Beba je imala normalnu funkciju u gornjem delu tela, ali su joj noge ispod struka bile spojene. Donji deo tela nije bio potpuno razvijen. Usled nedostatka pravilne ishrane i nepravilne cirkulacije krvi može da dođe do ovakvih abnormalnosti kod fetusa. Nažalost, takve bebe ne prežive“, objasnio je lekar.
Ovo zdravstveno stanje je izuzetno retko, i javlja se kod jedne od 100.000 rođenih beba. Muške bebe doživljavaju ovo stanje tri puta češće od ženskih.
Doktori ne znaju šta je tačan uzrok sindroma sirene, ali veruju da je to kombinacija ekoloških i genetskih faktora, prema Nacionalnoj organizaciji za retke poremećaje.
Lekari ove slučajeve nazivaju ‘sporadičnim’ što znači da se javljaju bez poznatog razloga. Od glavnih uzroka naveli su poremećaj protoka krvi u embrionu, posebno u regionu gde obično rastu donji udovi.
Takođe u Indiji, prošle godine, kako je pisao Dejli mejl, rođena je beba sa dve glave, tri ruke i dva srca.
Šahin Kan i njen suprug Sohail očekivali su dvoje potpuno formiranih blizanaca, ali su bili šokirani kada je 28. marta u Ratlamu, u indijskoj državi Mađa Pradeš, rodila bebu sa dve glave, jednim torzom, tri ruke i dva srca, naveo je ovaj list.
Ovo stanje je poznato kao dicefalični parapagus – gde su dvoje novorođenčadi spojeni jednim torzoom – i često rezultira time da beba bude mrtvorođena, pisao je Dejli mejl.
Tri godine pre, 2019. zabeležen je slučaj kada je isto u Indiji 21-godišnja žena rodila bebu sa dve glave i tri ruke, a sličan slučaj, u istoj zemlji, dogodio se i 2017. godine. Dva dečaka su, takođe, rođeni sa ovim stanjem, a nažalost, umrli su samo 24 sata nakon rođenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.