General ispred Bolsonara 1Foto: EPA-EFE/ JOEDSON ALVES

Brazil je ključna zemlja Latinske Amerike. U njoj su poslednja tri predsednika otišla s vlasti polupučevima, uz optužbe za korupciju, sudske procese i zatvaranja.

U senci borbe sa koronom, traje nemilosrdan politički obračun za opstanak između različitih frakcija u koji se umešala i vojska. Sve je očitije da je kontroverzni predsednik Žair Bolsonaro stavljen pod starateljstvo armije. Mediji u Latinskoj Americi to su nazvali „administrativnim državnim udarom“.

Još u februaru, vojni krugovi su na mesto Bolsonarovog šefa kabineta postavili načelnika štaba pešadije, generala Valter Braga Neta, čime je brazilska armija ponovo iskoračila kao arbitar u brazilskom društvu.

Brazil se u trenutku epidemije našao razapet između zahteva lokalnih oligarha i socijalno svesnijih političara, predvođenih guvernerima najbrojnijih i najbogatijih saveznih država, Sao Paola i Rio De Žaneira, donedavnih strasnih Bolsonarovih pristalica, kojima se pridružio i predsednik saveznog parlamenta.

Najvažniji Bolsonarov promašaj bila je upravo nespremnost da na bilo koji način prihvati potrebu uvođenja mera zaštite od virusa. Upravo na godišnjicu državnog udara podržanog od SAD u 1964. general Braga sprečio je Bolsonara da smeni popularnog ministra zdravlja sa vojnim pedigreom, Luisa Enrikea Mandetu.

U onlajn magazinu DefesaNet koji vojska koristi kada želi da pošalje neku poruku, objavljeno je da efektivnu kontrolu na državnom strategijom u borbi protiv korone ima general Neto. Objavljeno je da će „predsednik tako moći da se ponaša demokratski kao da ne pripada svojoj vladi“, što jasno stavlja do znanja paternalistički pristup vojske prema Bolsonarovom ponašanju.

Dok je trajao sukob s Mandetom, Bolsonaro je pozvao svoje pristalice da spreče „pokušaj državnog udara protiv njega“, a koji je pripisao guvernerima nekih saveznih država.

Potpredsednik Brazila, takođe general, Hamilton Murao, pohvalio je potez generala Neta, objavivši da „on radi ono što mi (armija) znamo, da dovedemo kuću u red“.

Podrška je stigla i od vodećeg dnevnika O Estado de S. Paulo, koji je u uvodniku naveo da je „uloga vojske u kabinetu da zaštiti predsednika od sebe samog“.

Bolsonaro je prošle nedelje ipak smenio ministra zdravlja, ali to ni na koji način je znači da je popravio svoje pozicije. Novi ministar je rezultat dogovora Bolsonara i generala Neta.

Posle „institucionalnog državnog udara“, protiv predsednice Dilme Rusef 2016. počelo je ukidanje socijalne politike, posebno zahvaljujući ustavnoj „reformi“ koja je zabranila povećanje troškova za obrazovanje, zdravstvo i socijalna pitanja u narednih 20 godina. Kapaciteti vlade da se nosi s bolestima postepeno je uništena.

General Neto je prošle nedelje predstavio obiman kejnzijanski plan ulaganja u brazilsku ekonomiju „Za Brazil“ bez prisustva ministra finansija. Bolsonaro se u svojoj vladavini oslanja na svoju porodicu, rođake, pa čak i astrologa koga je imenovao za glavnog savetnika. Sada je, čini se nesporno, da će dalje među njima glavnu reč da vode general Neto i armija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari