Generalu JNA 10 godina zbog miniranja brane Peruća 1Foto: Pixabay/Qimono

Nisu se u ponedeljak iza podne obistinile želje penzionisanog general majora vojske Jugoslavije Borislava Đukića, koji je očekivao da će biti oslobođen krivice za organizovanje miniranja brane Peruća krajem januara 1993. godine, piše Slobodna Dalmacija.

Sudsko veće pod predsedavanjem sudije Dinka Mešina odredilo je Đukiću 10 godina zatvora nepravosnažnom presudom za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i produžen mu je istražni zatvor u kojem se nalazi od marta 2016. godine, a uračunato mu je i vreme provedeno u ekstradicionom pritvoru od sredine jula 2015. godine do marta 2016. kada je izručen Hrvatskoj.

Đukić je u optužnici bio zajedno s generalom Ratkom Mladićem, tada komandantom 9. kninskog korpusa JNA, sada pokojnim generalom Miletom Novakovićem, komandantom Srpske vojske Krajine i majorom Milanom Koricom, tada komandantom svih pograničnih jedinica milicije SVK.

Osuđen je da je kao komandant 221. motorizovane brigade Kninskog korpusa Vojske SAO Krajine postupao suprotno Ženevskoj konvenciji i organizovao rušenje brane HE Peruća s ciljem potpunog potapanja gradova Sinja, Omiša i Trilja pri čemu bi smrtno stradalo oko 50.000 stanovnika i njihova imovina. Zato je naredio da se u temelje brane, prema presudi, na četiri mesta umetne 20 do 30 tona eksploziva koji je bio povezan telefonskim kablom s indukcionom mašinom. Đukić je naredio povlačenje svoje vojske i aktiviranje eksploziva. Zbog eksplozije je došlo do urušavanja i oštećenja brane, odnosno rušenja tornja na njoj. Zahvaljujući pravovremenoj intervenciji radnika Hidroelektrane „Peruća“ sprečeno je rušenje brane, potpuno potapanje i dovođenje u opasnost života više od 50.000 stanovnika.

– Gospodo sudije, pred vama je nevin čovek koji već šestu godinu bez krivice leži u istražnom zatvoru. Pogoršalo mi se zdravstveno stanje, a u zatvoru sam izložen vređanju na nacionalnoj osnovi. Vaspitan sam u patrijarhalnom duhu od roditelja antifašista, boraca NOB-a. Po ukupnom opredeljenju bio sam i ostao levičar. Odrastao sam u višenacionalnoj sredini duboko uveren u snagu i značaj bratstva i jedinstva. Ponosan sam što sam kao visoki oficir i u toku ratnih događanja sačuvao višenacionalnu strukturu jedinice kojom sam komandovao. Sve ovo mi je bilo putokaz da kao visoki oficir ne učinim ništa nečasno, bilo po mojoj naredbi, niti lično, i duboko saosećam s porodicama svih žrtava rata – rekao je u Đukić.

Sudija Dinko Mešin istakao je da su kao olakšavajuća okolnost uzete Đukićeve godine i porodične prilike koje je naveo u odbrani kada je rekao: „Od teške tuge zbog mog odsustva i svega što proživljavam u zatočeništvu, doveo sam porodicu u veoma tešku situaciju. Supruga i mlađa kćer su završile u bolnici“. Otežavajuća okolnost je sam cilj ovog čina jer ovo nije bio „bezvezni“ objekat, a da je rušenje uspelo to bi za posledicu imalo pravu katastrofu, jer bi gotovo cela Dalmacija bila poplavljena, rekao je sudija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari