Glasine i potraga za Kimom podstakli nagađanja o mogućim naslednicima 1Kim Džong Un Foto: EPA-EFE/KCNA (Arhiva)

Glasine o zdravstvenom stanju severnokorejskog lidera Kim Džong Una – od bolesti do smrti – podstakle su nagađanja o mogućim naslednicima uz najčešće spominjanje njegove sestre Kim Jo Džong, ali i postavile pitanje kontrole nad sve većim nuklearnim arsenalom najizolovanije države sveta, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.

Spekulacije o zdravlju Kim Džong Una pojačane su tokom vikenda s naletom novih i neproverenih izveštaja o poseti kineskog medicinskog tima lideru Severne Koreje i kretanju njegovog oklopnog voza, napisao je Blumberg, ističući da epizoda obnavlja dugogodišnja pitanja o stabilnosti režima izgrađenog na autoritetu gvozdene pesnice i kulta ličnosti.

Kim Džong Un nije se pojavljivao u državnim medijima dve nedelje i propustio je obeležavanje rođendana svog dede i osnivača države Kim Il Sunga, 15. aprila – što je najznačajniji politički praznik Severne Koreje.

Misterija je, kako navodi Blumberg, nagnala novinare, diplomate i stručnjake za kontrolu širenja oružja da pregledaju satelitske snimke, državne novine i neproverene objave na društvenim mrežama i da tragaju za Kimom.

Specijalni voz koji možda pripada Kim Džong Unu uočen je u severnokorejskom letovalištu, prema satelitskim slikama koje je pregledao vašingtonski projekat praćenja u Severnoj Koreji usred oprečnih izveštaja o Kimovom zdravlju i boravištu, piše Gardijan.

Projekat Sever 38 naveo je u izveštaju u subotu da je voz bio parkiran na „liderovoj stanici“ u gradu Vonsanu 21. i 23. aprila. „Prisustvo voza ne dokazuje gde se nalazi severnokorejski vođa niti govori o njegovom zdravstvenom stanju, ali daje težinu navodima da Kim boravi u elitnom području na istočnoj obali zemlje“, navodi se u izveštaju.

Kina je poslala tim lekara koji će lečiti Kim Džong Una, objavljeno je u subotu, usred protivrečnih izveštaja o zdravlju severnokorejskog diktatora otkako je on nestao iz javnosti pre dve nedelje, naveo je Sandej tajms, ističući da vrtlog glasina i izveštaja o liderstvu zemlje opsednute tajnama treba tretirati s velikim oprezom.

Delegaciju kineskih lekara je predvodio visoki zvaničnik međunarodnog odeljenja za vezu Komunističke partije koji se bavi odnosima sa Severnom Korejom, javio je Rojters, pozivajući se na tri izvora. Agencija je objavila i izjavu južnokorejskog obaveštajnog zvaničnika koji je kazao da je Kim živ i da očekuje njegovo skoro pojavljivanje u javnosti.

U drugim nepotvrđenim izveštajima, pripisanim višim stranačkim izvorima u Pekingu, navodi se da je Kim umro pošto je kineski medicinski tim prekasno stigao da ga spasi posle neuspele operacije srca. U jednoj verziji, operacija umetanja stenta krenula je po zlu jer su severnokorejskom lekaru jako drhtale ruke.

Glasine i potraga za Kimom podstakli nagađanja o mogućim naslednicima 2
Foto: EPA-EFE/KCNA

Nasuprot izveštajima o smrti severnokorejskog diktatora, kontrola nad nuklearnim arsenalom Severne Koreje i nagađanja o mogućim naslednicima neizbežno izaziva duboku uzbunu širom sveta, ukazuje Tajms, dodajući da ne postoji poznati naslednik ako Kim umre.

Kada je došao na vlast 2011, Kim je naredio smaknuće svog ujaka Đang Song Taeka koji mu je nekad bio mentor, a zatim je naredio ubistvo polubrata Kim Džong Nama. Kako njegov drugi brat Kim Džong Čol izgleda nije zainteresovan za politiku, njegova sestra i glavna propagandistkinja Kim Jo Džong, pojavila se kao najbliža naslednica. Ali, ističe Sandej tajms, postoje sumnje da bi ona kao mlada žena bila prihvatljiva kao vođa starijim muškarcima koji dominiraju strankom i vojskom.

Jedna od glasina je i da je sestra Kim Džong Una pritvorena dok Peking tajno pregovara s SAD o budućnosti Severne Koreje i nuklearnog oružja, navodi Njujork tajms ali i ukazuje da u tom tajnovitom društvu svaki verovatni naslednik predstavlja igru nagađanja.

List dodaje da su tokom decenija američki i južnokorejski zvaničnici razgovarali o tajnim planovima za slučaj vanrednih stanja, uključujući kako sprečiti da nuklearno oružje Severa padne u pogrešne ruke i šta učiniti ako Peking pošalje trupe na Sever da destabilizuje Južnu Koreju, koja je već dugo služila kao tampon zona između Kine i američkih snaga smeštenih tamo.

Nagli odlazak severnokorejskog lidera mogao bi stvoriti vakuum političke moći s dalekosežnim implikacijama, naglašava Njujork tajms, ističući da neki stručnjaci smatraju da svet opterećen pandemijom, prenapetim međunarodnim organizacijama i tenzijama SAD-Kina nije dobro pripremljen za smrt Kim Džong Una.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari