Godinu je dana od smrti Jevgenija Prigožina, šefa paravojne plaćeničke ruske grupe Vagner.
Prigožinov avion se, podsetimo, srušio i on je poginuo zajedno sa nekoliko drugih starijih Vagnerovih članova.
Šta je danas, 12 meseci kasnije, sa plaćenicima kojima je Prigožin godinama komandovao?
Sorča Meklaud, članica radne grupe UN za plaćenike i predavač na Univerzitetu u Kopenhagenu, za BBC je kazala da su se bivše Vagnerove trupe rasparčale širom ruske države.
„Vagner možda ne postoji baš u onom obliku u kojem je ranije postojao, ali njegova verzija – ili čak verzije – nastavljaju da postoje“, rekla je.
„Grupa Vagner je bila neverovatno geopolitički i ekonomski važna za Rusiju, tako da nikada neće nestati kao što su neki ljudi sugerisali“, dodala je ona.
Godinama su Prigožinove snage bile dragoceno i nepobitno oruđe za ruske operacije širom Afrike i Sirije.
Ali upravo su u Ukrajini – dok su se konvencionalne snage Moskve borile da naruše odbranu Kijeva – Prigožin i Vagner izašli na videlo.
Krajem 2022. i početkom 2023. Vagner je bio ključan za nekoliko pobeda Rusije na bojnom polju.
Snage ove plaćeničke grupe uglavnom sastavljene od bivših zarobljenika uspele su da zauzmu istočni grad Soledar, pre nego što su se učvrstili u mesecima intenzivnih borbi u Bahmutu.
Na svom vrhuncu, Vagner je imao oko 50.000 plaćenika u Ukrajini, podaci su američkog Saveta za nacionalnu bezbednost.
Jedan bivši komandant Vagnera je za BBC Russian rekao da je plaćenicima naređeno da se „pridruže ministarstvu odbrane“ ili da odu.
Britanski obaveštajni zvaničnici sugerišu da je neke od pešadijskih jedinica grupe preuzela Rosgvardija ili Nacionalna garda.
Jedinica, osnovana 2016, opisana je kao Putinova „privatna vojska“ i kontroliše je njegov bivši telohranitelj Viktor Zolotov.
Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva tvrdi da su elementi Vagnerove grupe počeli da dolaze pod kontrolu Nacionalne garde u oktobru 2023.
Nazvane „dobrovoljačke formacije“, bivše Vagnerove trupe trebalo je da budu raspoređene u Ukrajinu na osnovu šestomesečnih ugovora i Africi na period od devet meseci, navodi se.
Britanski zvaničnici su rekli da je „uključivanje bivših vagnerovaca u Dobrovoljački korpus Rosgvardije vrlo verovatno ukazivalo na to da je Vagner uspešno potčinjen Rosgvardiji, povećavajući rusku državnu kontrolu nad Vagner grupom“.
Druge bivše Vagnerove snage potpisale su da se bore sa Ramzanom Kadirovim u Čečeniji i njegovim snagama Ahmata, pokazala je nedavna istraga ruskog ogranka BBC-a.
U danima nakon pobune, Prigožin je rekao da je sklopio dogovor sa Putinom da fokusira operacije svoje grupe u Africi, podržavajući režime i obezbeđujući resurse za Rusiju.
Nakon Prigožinove smrti, zamenik ministra odbrane Junus-Bek Jevkurov je navodno obišao afričke prestonice, uveravajući zvaničnike da usluge koje pruža grupa neće nestati.
Istraživački centar Poljskog instituta za međunarodne poslove (PISM) naveo je u junu da posle Prigožinove smrti „pažnja ruske države u Africi ne samo da nije oslabila, već je ojačala“.
Na mreži Telegram, jedinica se hvalila da nudi plate regrutima do 110.000 rubalja mesečno (1.250 dolara; 990 funti) i službu „pod vođstvom kompetentnih komandanata sa velikim borbenim iskustvom“.
Ruslan Trad, bezbednosni analitičar iz Atlantskog saveta, kaže da je Vagner „postao Afrički korpus i sada služi punim ciljevima vojne obaveštajne službe“ i ministarstva odbrane.
„U Africi, ovi vojnici rade skoro istu stvar – čuvaju trgovačke puteve, obezbeđuju resurse koje Moskva koristi da zaobiđe sankcije i još mnogo toga – služe lokalnim huntama i usmeravaju tok migranata“, primetio je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.