Gradonačelnik: Deportacija Jevreje iz Marseja 1943. je zločin protiv čovečnosti 1Foto: EPA/ STEPHANE_DE_SAKUTIN_POOL

Gradske vlasti Marseja na jugu Francuske danas su organizovale komemoraciju povodom 80 godina od deportacije Jevreja i uništavanja starih četvrti grada tokom Drugog svetskog rata.

Gradonačelnik Marseja Benoa Pajan (Benoit Payan) izjavio je da je ono što se dogodilo 1943. godine bila tragedija koja se može označiti kao zločin protiv čovečnosti.

„Ono što se dogodilo pre 80 godina je tragedija koju moramo da se sećamo. Međutim, ta tragedija je suviše dugo zaboravljena, gotovo izbrisana iz našeg kolektivnog sećanja“, rekao je Pajan na komemoraciji.

Pajan je rekao da je bilo potrebno 80 godina da gradonačelnik Marseja i ministri zajedno tu operaciju nazvanu „Sultan“ prepoznaju kao zločin protiv čovečnosti.

Na ceremoniji je bio ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanen (Gerald Darmanin).

U starim kvartovima Marseja od 22. do 24. januara 1943. predstavnici francuskog Višijevog režima tada na strani nacističke Nemačke, deportovali su oko 800 Jevreja koji su potom poslati u koncentracione logore.

Potom je izvršen napad na četvrt nazvanu Stara luka u Marseju. Isterani su svi stanovnici, među kojima je bilo mnogo italijanskih imigranata.

Nacisti, koji su te četvrti smatrali „svinjcem i gnezdom otpora“, uništili su ta naselja dinamitom i izbrisali s karte. Ukupno je bilo pogođeno oko 20.000 ljudi, od kojih je 15.000 prebačeno u Frežis, na jugu Francuske, a 1.642 osoobe su deportovane.

Žak Širak (Jacques Chirac) prvi je 1995. godine kao predsednik Francuske koji je priznao odgovornost Francuske za hapšenja i deportacije Jevreja tokom Drugog svetskog rata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari