Sergej Orlov, zamenik gradonačelnika Mariupolja, opisao je scenu u opkoljenom lučkom gradu dok ukrajinski zvaničnici pokušavaju da pomognu onima koji su još unutra i evakuišu građane koji su pobegli u okolna područja, piše Si-En-En.
„Grad je potpuno uništen. Grad je poput ruševina… uznemireni smo, ne zbog infrastrukture, već zbog ljudi. Tako da ne znamo kako da pomognemo našim građanima koji pate u gradu”, rekao je on tokom intervjua za Anu Kabreru sa CNN-a.
„Rusija ne dozvoljava rešavanje bilo kakvog humanitarnog pitanja, prebacivanje bilo kakve humanitarne pomoći i višednevnu evakuaciju naših građana.
Zvaničnik je objasnio kako stoje stvari u naporima za evakuaciju i najnovijoj misiji evakuacije građana Mariupolja koji se nalaze u obližnjim oblastima.
„Još jednom, želim da razjasnim, nema rešenja da se dođe do Mariupolja, bilo da je u pitanju humanitarna pomoć, bilo evakuisanje građana“, primetio je Orlov.
„Govorimo o evakuaciji građana Mariupolja koji su u Berđansku, koji su blizu Mariupolja, najbližih sela… koji su sami stigli do Berđanska ili pešice, bilo privatnim automobilima. Dosta Mariupoljaca je evakuisalo sebe i to je oko 30-50.000 građana koji se trenutno nalaze u Berdjansku i najbližim selima“, naveo je Orlov.
„Tako da nam ova misija pomaže i omogućava evakuaciju građana Mariupolja iz Berđanska u Zaporožje. Veoma je dobro. Apsolutno je neophodno“, rekao je on, napominjući da je evakuisano 45 autobusa sa više od 2.000 građana, uključujući 710 dece.
Što se tiče onih koji su još u Mariupolju, među najhitnijim problemima je ishrana, rekao je Orlov, pošto su se grupe pomoći, uključujući Crveni krst, borile da stignu do grada sa hranom i zalihama.
Tim Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) koji putuje u Mariupolj rekao je u petak da nisu u mogućnosti da stignu do opkoljenog grada kako bi pomogli da se olakša bezbedan prolaz civila. Tim planira da u subotu ponovo pokuša da ode do opkoljenog grada.
„Ne mogu ni rečima da opišem kako izgleda život u Mariupolju“, rekao je on. Građani „ne mogu da jedu … (uobičajeno je) da imamo tri jela, ali tri jela nedeljno. Tako da jedemo u ponedeljak, utorak i petak. Tako da ne možemo čak ni da jedemo mnogo“, rekao je.
Procenjuje da je više od 100.000 građana još uvek u gradu, svi se kriju u nadi da će ostati bezbedni. Zvaničnik je rekao da građani žive „kao miševi“.
„Svi oni žive pod zemljom u skloništima, u skloništima od bombi u nekim prostorima ispod, samo da bi imali mogućnost da prežive, da ne bi bili ubijeni od vazdušnih udara, od projektila, od granatiranja“, rekao je Orlov.
„Oni dele hranu jedni sa drugima, tako da je tipična hrana za jedan dan čaša vode sa… jednim ili dva kolača, jedna čaša supe popodne i jedna čaša vode i jedan kolač uveče.
Orlov je rekao da su izveštaji o tome da su Rusi nasilno odvodili stanovnike, uključujući decu, tačni.
„Na teritoriji Mariupolja mislim uglavnom na periferije koje Rusija privremeno zauzima. Oni teraju ljude da se evakuišu odavde i čak vrše deportaciju“, rekao je on.
U međuvremenu, u lokalnoj bolnici, Orlov kaže da ima čak 2.000 dece bez roditelja, što je realnost koja ne bi postojala pre invazije.
„Pre rata, pre 24. februara, evakuisali smo svu decu bez roditelja na teritoriju pod kontrolom Ukrajine… u Mariupolju nismo imali dece bez roditelja. Pa ako nađu nekako 2.000 dece bez roditelja, kako je to moguće? Dakle, ili su im roditelji ubili Rusi, [ili] su ih razdvojili“, dodao je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.