S nestrpljenjem se očekuje ponedjeljak 27. april kada se vraća u Hrvatsku javni gradski prevoz, deo uslužnih delatnosti, otvaraju se knjižare, prenosi danas HRT.
Neki privrednici, ali i ugostitelji, koji na red dolaze 11. maja, još računaju hoće li im se isplatiti poslovanje uz neizvestan prihod i troškove koje donose propisane mere zaštite.
Od ponedeljka u javni gradski prevoz preporučuje se ulaziti s maskama. U svakom redu trebalo bi sedeti jedna osoba, a kontrolori će putnike podsećati na razmak. U Zagrebu će voziti deo autobusa, a postepeno će se uvoditi i tramvaji. Do daljnjega će se zaobilaziti Trg bana Jelačića.
– Biće na stranicama Grada tačan raspored ZET-a, portparoli će pustiti koje linije od ukupnog broja linija u gradu Zagrebu će početi voziti od 5 sati u ponedeljak, rekao je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
U Rijeci se od ponedeljka vozi po nedeljnom redu vožnje.
– Nedeljni vozni red ne zadovoljava u prvom redu potrebe radnika kojima je prevoz i dalje namenjen mi ćemo taj vozni red pojačati određenim polascima u vreme jutarnjih i poslepodnevnih špiceva, ističe Kristina Danilović, portparolka Autotroleja, Rijeka.
Uz to, u ponedeljak će se otvoriti brojne zanatske radionice i trgovine. Međutim, ipak ne sve, jer svako će proceniti koliko mu se isplati.
– Mi definitivno moramo ostati zatvoreni jer mi stvarno nemamo za koga raditi. Specifična smo branša koja se bavi isključivo proizvodnjom večernje odeće. Svi skupovi za 10 ljudi su zabranjeni. Vi zapravo nemate za koga raditi, objašnjava Jurica Perić, predsednik Ceha proizvodnih obrta pri Udruženju obrtnika Split.
Slično razmišljaju i ugostitelji. Iako bi oni s terasama i na otvorenim prostorima mogli raditi od 11. maja, čini se da će većina ipak ostati zatvorena. Jer, troškovi su povećani, a pitanje je koliko će biti gostiju uz propisane mere.
– Vidimo svi da su kiosci počeli prodavati sve osim pečenih janjaca, imamo situaciju da benzinske dnevno prodaju 900 kafa. Tako da s te strane ispada da jedini rizik su ugostiteljski objekti i da virus tačno pozna sve druge objekte i minimalne tehničke uslove, poručio je Marin Medak, predsednik Nezavisne udruge ugostitelja.
Pod posebnim uslovima iznajmljivaće se knjige u bibliotekama, i to po letnjem radnom vremenu. Kad ih korisnik vrati, i knjige će u karantin.
– Svaku jedinicu koja bude vraćena, svaku knjigu, staviti ili u propisanu kutiju ili kesu, nešto što će biti s tim datumom zatvoreno u karantin 72 sata, nakon toga ponovo prebrisano, zaštićeno, vraćeno na police, kaže Ivančica Đukec Kero, savetnica u Knjižnicama grada Zagreba.
Od ponedeljka radiće i muzeji. U nekim gradovima odlučili su – novih izložbi neće biti, a stalne postavke moći će razgledati ograničen broj ljudi.
Stotine autobusa i tramvaja ZET-a već su više od mesec dana zaustavljene. Tramvaji još neko vreme neće voziti, ali vraćaju se u saobraćaj gradski autobusi. Kako će izgledati vožnja javnim prievozom od ponedeljka?
– Sama tramvajska pruga nije oštećena u potresu, ali je došlo do oštećenja gornjeg voda, odnosno elektroenergetske mreže i u tom delu treba ispitati vibracije prolaska tramvaja kroz delove grada koji su oštećeni, zgrade koje su oštećene u potresu, uticaj na statiku tih zgrada i zato celi tim stručnjaka u tom delu radi, objašnjavaLjuba Romčević Žgela, predsjednica Uprave ZET-a.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.