Grčka dijaspora pomaže posle požara 1Foto: EPA-EFE/WASSILIS ASWESTOPOULOS

Tri nedelje pošto su šumski požari izazvali nezapamćeno velike gubitke ljudskih života i uništenje u blizini Atine, Grci širom sveta se prijavljuju da pomognu svojim sunarodnicima u matičnoj zemlji.

Od Australije do Sjedinjenih Država, dijaspora se pokrenula u zajedničkoj akciji za pomoć, njene crkve i humanitarne organizacije prikupljaju novac i dobrovoljne priloge, a mediji šalju pozive na solidarnost.

Pošto je broj žrtava porastao na 94, a stotine ljudi izgubilo domove koji su postali ruševine pošto ih je opustošila vatrena stihija, ovi požari su postali najveća katastrofa koja je u Grčkoj ikada zabeležena, podseća Gardijan.

„Na sve ljude su požari imali ogroman uticaj i svi su pogođeni. Tuga koju je to izazvalo je neizmerna, ali isto tolika je i podrška širom Australije“, rekao je Bil Papasterijadis, koji predvodi grčku zajednicu u Melburnu u kojoj ima oko 300.000 ljudi, što je najveća zajednica Grka izvan Grčke, a procenjuje se da ih u dijasporama širom sveta ima oko sedam miliona.

Samo 12 sati pošto su vesti o tragediji stigle do Melburna, Papasterijadis je pozvao grčkog ministra spoljnih poslova i ambasadora u Kanberi, kontaktirao australijske ministre za imigraciju i multikulturalizam, otvorio bankovne račune za hitne slučajeve i obavestio Grke u Australiji preko lokalnih medija na grčkom jeziku. Odgovor koji je dobio bio je masovan i trenutan.

„Za nedelju dana sakupili smo pola miliona dolara. Reakcija savezne i državne vlade je bila trenutna. Za 48 sati su ponudili pomoć i poslali timove vatrogasaca“, rekao je advokat iz Grčke zajednice u Melburnu.

Istovremeno, Grci u SAD se okupljaju kako bi pomogli. Tamo ima blizu tri miliona Grka, čija dijaspora ne samo da je jedna od najvećih na svetu, već i jedna od najbogatijih. U roku od 24 sata otvoreni su fondovi za finansiranje, a akciji su se priključile i brojne slavne ličnosti. I sa te strane pomoć je počela da pristiže istog trenutka kada je stigla vest o katastrofalnom ishodu požara.

„Uprkos nezamislivom razaranju, postoji nada. Dijaspora širom sveta se okuplja da bi ujedinjena, zajedničkim snagama pružila podršku i pomogla svima onima koji rade na ponovnoj izgradnji uništenih života i porodica“, kaže Džordž Stamas, predsednik odbora Helenističke inicijative sa središtem u Njujorku, koja je globalna humanitarna organizacija koja predstavlja Grke u SAD, Kanadi, Australiji i Evropi. Kao i druge filantropske organizacije u dijaspori, Helenistička inicijativa je osnovana tokom ekonomske krize u Grčkoj.

Grčka vlada je imenovala odbor ministara koji će upravljati fondovima za pomoć namenjenu područjima koja su najviše stradala u požaru, uključujući i novac koji se prikupi u dijaspori. Preko 1.500 domova je uništeno kada je vatra, podsticana jakim vetrom i visokim temperaturama, opustošila oblast istočno od Atine, zbrisavši pred sobom obalski turistički gradić Mati za samo nekoliko sati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari