skulpture iz partenona u britanskom muzejuFoto: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Grčki premijer Kirijakos Micotakis izjavio je danas da njegova vlada traga za rešenjem jednog od najnerešivijih sporova oko kulturnog nasleđa na svetu: sdbine skulptura iz Partenona koje se nalaze u Britanskom muzeju u Londonu.

Prema njegovim rečima, traga se za „dobitnim“ rešenjem ali je neprihvatljiv bilo kakav dogovor koji bi uključivao reč „zajam“.

„Nikad nećemo priznati da su te skulpture u legalnom vlasništvu Britanskog muzeja“, rekao je Micotakis u intervjuu agenciji AP, ali i dodao da se „mora biti konstruktivan i inovativan ako se želi doći do rešenja“.

Grčka vlada pregovara o skulpturama koje su deo zbirki Britanskog muzeja. U februaru je uprava muzeja je saopštila da su razgovori bili „konstuktivni“ i da Velika Britanija i Grčka rade na sporazumu prema kojem bi skulpture bile izložene i u Londonu i u Atini.

Grčki premijer nije želeo da javno komentariše razgovore koji su vođeni, ali je na pitanje da li bi Grčka mogla da razmotri da se skulpture vrate kao pozajmica, kategorično odbacio takvu mogućnost dodavši da vlada neće menjati svoju poziciju o vlasništvu skulptura.

Grčka traži povratak skulptura iz hrama Partenon od 1983. godine, kada je kampanju otpočela glumica, zatim ministarka kulture Melina Merkuri.

Partenon, hram zaštitnice grada Atine, na Akroplju, izgrađen je izmedju 447. i 432. godine pre nove ere. Friz i druge skulpture ostali su uglavnom netaknuti sve dok hram, koji je turski garnizon koristio kao skladište baruta, nije dignut u vazduh tokom mletačke opsade 1687. godine.

Britanski diplomata, lord Elgin je 1803. godine je, uz dozvolu Osmanskog carstva, pod čijom je vlašću tada bila teritorija Grčke, delove friza s Partenona odneo u London i prodao Britanskom muzeju, gde se nalaze od 1816. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari