Grinpis: U SAD je smanjena stopa reciklaže plastike 1foto EPA/CLEMENS BILAN

Prema analizi Grinpisa, američka domaćinstva su 2021. imala 51 miliona tona plastičnog otpada, a od toga je reciklirano samo 2,4 miliona tona. Trend recikliranja plastike je u opadanju, posebno od kada je Kina, 2018. godine, prestala da prihvata plastični otpad sa Zapada i da deo tog otpada reciklira. Pored toga, cena proizvodnje plastike opada zbog […]

Prema analizi Grinpisa, američka domaćinstva su 2021. imala 51 miliona tona plastičnog otpada, a od toga je reciklirano samo 2,4 miliona tona.

Trend recikliranja plastike je u opadanju, posebno od kada je Kina, 2018. godine, prestala da prihvata plastični otpad sa Zapada i da deo tog otpada reciklira. Pored toga, cena proizvodnje plastike opada zbog industrije koja se brzo razvija.

„Industrijske grupe i velike korporacije su se zalagale za predstavljanje reciklaže kao rešenja. Time su izbegle odgovornost“, rekla je za Frans pres predstavnica Grinpisa u SAD Liza Ramsden (Lisa) a kao primere kompanija navela je Koka-Kolu, PepsiCo, Unilever i Nestle.

Grinpis je naveo da se u američkim centrima za prikupljanje plastike za recikliranje prihvataju samo dve vrste plastike – polietilen tereftalat (PET), koji se obično koristi za flaše vode i sokova, a drugi je polietilen visoke gustine (PE-HD), koji se koristi za boce za šampone ili proizvode za domaćinstvo.

Prema izveštaju, praksa reciklaže plastike ne funkcioniše jer je količina plastičnog otpada toliko velika da je izuzetno teško sve prikupiti.

Grinpis je dodao da su procesi recikliranja plastike sami po sebi štetni po životnu sredinu, jer izlažu radnike hemikalijama stvarajući mikroplastiku.

Ta organizacija navela je da reciklirana plastika ne može ponovo da se koristi kao ambalaža za hranu, zbog rizika od toksičnosti. Dodaje se i da je recikliranje plastike veoma skupo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari