Šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman ponovio je danas u Zagrebu da Hrvatska podržava potencijalno članstvo Finske i Švedske u NATO ocenivši da bi to ojačalo hrvatsku sigurnost i odbranu.
„Mislimo da će članstvo Finske i Švedske u NATO samo ojačati našu sigurnost i našu odbranu“, kazao je Grlić Radman novinarima na zagrebačkom aerodromu posle razgovora s mađarskim kolegom Peterom Sijartom, dodavši kako o tome isti stav imaju sve članice NATO, prenela je Hina.
Grlić Radman je rekao i da ga je pre dva dana zvao finski ministar spoljnih poslova, a juče švedska koleginica i da im je on rekao da podržava „njihovu buduću aplikaciju kao važan doprinos sigurnosti transatlantskog prostora“.
Hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio je pre dva dana da Hrvatski sabor ne bi trebalo da ratifikuje finsko i švedsko pristupanje NATO dok se ne promeni izborni zakon u Bosni i Hercegovini na način koji bi onemogućio da brojniji Bošnjaci biraju hrvatskog člana predsedništva i delegate u Domovima naroda.
Milanović je istakao da Hrvatska mora iskoristiti tu priliku, koja je „istorijski srebrni metak“, kako bi se izborila za prava bosanskohercegovačkih Hrvata i rešila, između ostalog, sigurnosno pitanje.
Grlić Radman je rekao da je Hrvatska pristupanjem NATO prihvatila i politiku otvorenih vrata koja podrazumeva da sve zemlje koje su ispunile standarde mogu ući u NATO ako to žele.
Sijarto je napomenuo da Finska i Švedska još nisu podnele zahtev za članstvom u NATO, ali da će se Mađarska „svakako pozitivno odnositi prema tom pitanju“ ako podnesu zahtev.
Hrvatski i mađarski ministar spoljnih poslova osvrnuli su se i na situaciju u Bosni i Hercegovini, a Sijarto je istaknuo da Mađarska podržava „hrvatski stav da hrvatskog člana predsedništva moraju birati Hrvati“.
Šef mađarske diplomatije je istakao da je za stabilnost Bosne i Hercegovine nužno poštovanje volje sva tri konstitutivna naroda i da u tom kontekstu Mađarska ne podržava „političku hajku ni sankcije“ protiv srpskog člana predsedništva Milorada Dodika.
Grlić Radman je kazao da su manjine „snažna poveznica“ u mađarsko-hrvatskim odnosima te da je model zaštite prava hrvatske manjine u Mađarskoj i mađarske u Hrvatskoj „paradigma uzor u kontekstu zaštite nacionalnih manjina“.
Sijarto se dotakao energetske situacije u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu, istakavši da „opskrba energentima nije filozofsko, nego fizičko pitanje“ i da će Mađarska plaćati ruski plin „na način da stigne u Mađarsku“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.