Grupa američkih senatora, demokrata i republikanaca, izašla je sa novim predlogom o bezbednosti vrednim 118 milijardi dolara, koji bi uključio milijarde nove pomoći Ukrajini i Izraelu, humanitarnu pomoć za civile i sredstva namenjena reformama imigracionog sistema zbog krize na granici SAD i Meksika, piše danas Glas Amerike.
Lider većine u Senatu, demokrata Čak Šumer, zakazao je glasanje za sredu, ali nije sigurno da će predlog proći.
On je rekao da je ovaj zakon „veoma važan korak za jačanje američke nacionalne bezbednosti, spolja i unutar granica“, a lider republikanske manjine Mič Mekonel je nagovestio da je spreman da ga podrži.
Predsedavajući Predstavničkog doma, republikanac Majk Džonson, rekao je da zakon neće proći u Donjem domu Kongresa, čak i da bude usvojen u Senatu.
Ovaj predlog je još gori nego što smo očekivali i neće ni blizu okončati katastrofu na granici koju je predsednik stvorio, napisao je Džonson na društvenoj mreži Iks.
Pregovarači u Senatu su pokušali da spoje zahtev demokrata da se da još novca Ukrajini i zahtev republikanaca da se reši problem ilegalnih imigranata na južnoj granici SAD.
Republikanci i bivši predsednik Donald Tramp su kritikovali predlog Senata i tvrde da ne daje rešenja za krizu na granici.
Predsednik Džo Bajden je, sa druge strane, pohvalio dogovor u Senatu i rekao da „uključuje najteži, ali i najpošteniji set reformi granične bezbednosti u proteklih nekoliko decenija“.
Za pomoć Ukrajini je predviđeno 60 milijardi dolara, Izrael bi dobio 14 milijardi, a 10 milijardi bi išlo za humanitarnu pomoć civilima u ratovima u Ukrajini, Pojasu Gaze i Zapadnoj obali.
Oko 2,4 milijarde dolara biće namenjeno borbi protiv napada Huta u Crvenom moru, a 8,4 milijarde za borbu protiv kineske agresije u Indo-Paficiku.
Za potrebe jačanja bezbednosti južne granice SAD i reformu imigracionog sistema namenjeno je 20 milijardi dolara, čime se omogućava da se zaposli još ljudi koji će razmatrati zahteve za azil i agenata koji će voditi računa o bezbednosti granice.
Predlog uključuje i brže procesuiranje zahteva tražilaca azila koji ulaze u SAD iz Meksika u roku od 90 dana, kao i mogućnost izdavanja radnih dozvola za one koji prođu inicijalne provere.
Razgovori o azilu bi trebalo da se dese nekoliko dana po ulasku u SAD, a konačne odluke da se donesu za nekoliko meseci, dodaje Glas Amerike.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.