Gruzijski milijarder izlazi iz senke? 1Foto: EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Gruzijski milijarder Bidzina Ivanišvili koji godinama upravlja zemljom iz pozadine sada izlazi iz senke i kandiduje se na oktobarskim izborima sa svojom strankom Gruzijski san, sa ciljem da se obračuna sa „izdajnicima“ a možda i da napravi dil sa Moskvom o otcepljenim teritorijama, piše nemački ARD.

Ivanišvili želi da „temeljno promeni politički sistem“ i cilj mu je da osvoji dvotrećinsku većinu kako bi mogao da promeni ustav, prenosi danas Dojče vele (Deutsche Welle).

Parlamentarni izbori moraju postati Nirnberški proces „ljudima bez domovine i stranim agentima“, izjavio je Ivanišvili na jednom skupu krajem avgusta.

Da bi na svoju stranu pridobio većinom konzervativno stanovništvo, Ivanišvili je obećao i da će pravoslavnu veru, kao „stub gruzijskog identiteta“ uneti u ustav, a to će isto uraditi i sa „porodičnim vrednostima i zaštitom maloletnika“, kao i zabranom „LGBT propagande“, dodaje DW.

Ivanišvili je, međutim, ostao neodređen kada je reč o promenama ustava vezano za Južnu Osetiju i Abhaziju navodeći da će u slučaju mirnog ponovnog uspostavljanja teritorijalne celovitosti Gruzije, „gruzijski sistem vladavine i teritorijalni državni poredak biti usklađeni sa novom stvarnošću“.

Najava prihvatanja „nove stvarnosti“ već mesecima podgreva nagađanja da bi se Ivanišvili mogao nagoditi sa Rusijom, čime bi Gruzija ponovo dobila nadzor nad Južnom Osetijom i Abhazijom ili ušla u federaciju sa ta dva područja, a zauzvrat bi Gruzija, navodno, morala da odustane od cilja zapisanog u ustavu – članstva u Evropskoj uniji i NATO.

Pozivajući se na gruzijske medije Rojters je preneo da je Ivanišvili nagovestio je da bi Gruzija mogla da se izvini Osetima za rat sa Rusijom 2008, koji je doveo do toga da Moskva prizna dve pobunjeničke gruzijske regije.

Rusija je priznala Južnu Osetiju i Abhaziju, kao nezavisne države nakon što su ruske trupe odbile gruzijski pokušaj da povrati Južnu Osetiju u petodnevnom ratu 2008. Veći deo sveta i dalje priznaje te dve teritorije kao deo Gruzije.

Na jednom predizbornom skupu Ivanišvili je optužio „kriminalni režim“ bivšeg predsednika Mihaila Sakašvilija da je pokrenuo rat po naređenju stranih sila i doda da će „odmah posle izbora 26. oktobra, oni koji su podstakli rat odgovarati pred pravdom“, a Gruzijci će se tada „izviniti“ za rat.

DW prenosi i da Ivanišvili pokazuje opsesivnu nameru da pobedi još uvek jaku liberalnu opoziciju u Gruziji.

Zakon o „stranom uticaju“, koji ide tome u prilog, već je stupio na snagu pa su svi mediji i organizacije koje primaju više od dvadeset odsto svojih prihoda iz inostranstva morale da se registruju u Ministarstvu pravde.

Za razliku od nevladinog sektora, Ivanišvili i njegove pristalice su tokom proteklih dvanaest godina uspeli da preuzmu kontrolu nad bitnim institucijama u zemlji.

Prema ispitivanjima javnog mnjenja, vladajuća stranka još ima podršku većine birača, dok se mnoge opozicione stranke bore za prelazak izbornog praga od pet odsto.

Više političara se zato udružilo uprkos razlikama u mišljenjima. Oni su potpisali i Povelju za Gruziju koju je predložila predsednica Zurabišvili. Plan je da se zemlja nakon izbora opet okrene ka Evropskoj uniji koja je zamrzla proces pristupanja Gruzije nakon prihvatanja zakona o „stranom uticaju“.

Ivanišvili pokušava da prebaci krivicu na Brisel i opoziciju. U predizbornoj kampanji koristi simboliku EU, jer se već godinama većina stanovništva izjašnjava za pristup Evropskoj uniji. Upitno je koliko verodostojno to izgleda stanovništvu.

Osim toga, prema ispitivanjima javnog mnjenja, većini ljudi su već odavno druge stvari važnije od evropskog puta – plate i socijalno stanje.

Sve češće se štrajkuje. Već nedeljama štrajkuju radnici jedne kantine i jednog rudnika za više plate i bolje radne uslove. Žene su se iz očaja odlučile na štrajk glađu. Rudari su sebi zašili usne. Kao i na ranijim izborima, mnogi će biti prinuđeni da prodaju glas vladajućoj partiji da bi zadržali posao, ili će to učiniti kako bi dobili neki izborni poklon, prenosi DW.

Lokalnim i međunarodnim posmatračima vladajuća stranka već prebacuje zbog namere da navodno lažnim optužbama isprovociraju nasilje i prevrat. Ruska tajna služba za inostranstvo SWR tvrdi da SAD žele da se umešaju u izbore i za to iskoristi OEBS-ovu posmatračku misiju ODIHR. Pred Gruzijom su napete sedmice, zaključuje se.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari