Nakon što je vladajuća stranka u Gruziji saopštila da će vlada obustaviti pregovore o pristupanju EU do 2028. došlo je do sukoba policije i demonstranata u glavnom gradu Tbilisiju, prenosi Gardijan.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je danas izvestilo da je uhapšeno 43 demonstranta, pri čemu su tri policajca povređena, od kojih su dvojica prebačena u bolnicu.
Policija je ispalila vodene topove i upotrebila biber sprej i suzavac da rastera demonstrante dok su maskirani ljudi pokušavali da se probiju u parlament.
Neki demonstranti su bacali vatromet na policiju uzvikujući „Rusi“ i „robovi“.
Hiljade pro-EU demonstranata blokiralo je ulice u prestonici pre nego što su neredi počeli.
🇬🇪 | It was a tough and violent night in Tbilisi, with riot police brutally beating and detaining protesters, while journalists were especially targeted in extreme ways.
One thing is clear: the anti-Russian resistance in Georgia is alive and will continue. pic.twitter.com/zCIKu4rOih
— Visioner (@visionergeo) November 29, 2024
Odlazeća proevropska predsednica te zemlje, Salome Zurabišvili, optužila je vladu da je objavila „rat“ sopstvenom narodu pitajući ih da li služe Gruziji ili Rusiji.
„Danas je značajna tačka, tačnije, završetak ustavnog udara koji se odvija već nekoliko nedelja“, rekla je ona na konferenciji za novinare zajedno sa opozicionim liderima.
„Danas je ova nepostojeća i nelegitimna vlada objavila rat svom narodu“, dodala je ona, nazvavši sebe „jedinim legitimnim predstavnikom zemlje“.
Saopštenje vlade usledilo je nekoliko sati nakon što je Evropski parlament usvojio neobavezujuću rezoluciju kojom se odbijaju rezultati gruzijskih parlamentarnih izbora 26. oktobra, navodeći „značajne nepravilnosti“.
Rezolucija je pozvala na nove izbore u roku od godinu dana pod međunarodnim nadzorom i na uvođenje sankcija najvišim gruzijskim zvaničnicima iz vladajuće partije Gruzijski san (GD), uključujući premijera Iraklija Kobahidzea.
„Gruzijski san nije pobedio na izborima, izveo je državni udar. U Gruziji nema legitimnog parlamenta ili vlade“, rekao je Šota Sabašvili, dvadesetogodišnji demonstrant. „Nećemo dozvoliti da ovaj samoproglašeni premijer uništi našu evropsku budućnost“.
Odnosi Gruzije sa EU naglo su se pogoršali poslednjih meseci pošto Brisel navodi da je vlada pribegla autoritarnim merama i usvojila proruske stavove.
Vladajuća partija Gruzijski san kaže da nije proruska i da je posvećena demokratiji i integraciji sa zapadom.
GD je optužio EU za „kaskadu uvreda”, rekavši u saopštenju da koristi mogućnost pregovora o pristupanju da „uceni” zemlju i da „organizuje revoluciju u zemlji”.
🇬🇪🇪🇺 Some powerful photos by 📸 Irakli Gedenidze / REUTERS out of Tbilisi, Georgia and the evening / late-night protests in response to the government’s decision to halt the country’s EU application process. pic.twitter.com/SjdOW0IZ2k
— Melissa Chan (@melissakchan) November 29, 2024
Kao rezultat toga, naveli su, „odlučili smo da pitanje otvaranja pregovora sa Evropskom unijom ne stavljamo na dnevni red do kraja 2028. Takođe, odbijamo bilo kakav budžetski grant od Evropske unije do kraja 2028.“
Zemlja južnog Kavkaza sa 3,7 miliona stanovnika ima cilj pristupanja EU zapisan u svom ustavu i dugo je bila među najprozapadnijim državama naslednicama Sovjetskog Saveza.
Nekoliko meseci nakon pogoršanja odnosa, EU je saopštila da je aplikacija Gruzije za članstvo zamrznuta.
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da oko 80 odsto Gruzijaca podržava članstvo u EU, a zastava bloka se vijori pored nacionalne zastave ispred skoro svih vladinih zgrada u zemlji.
Lokalni mediji javili su da su protesti izbili i u drugim gradovima.
Giorgi Vašadze, istaknuti opozicioni lider, napisao je na Fejsbuku: „Samoproglašena, nelegitimna vlada je već legalno potpisala izdaju Gruzije i gruzijskog naroda“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.