Gruzija, jedna od postsovjetskih država na liniji rascepa između Zapada i Rusije, na brzom je putu ka diktaturi i potčinjavanju Moskve, piše Semjuel Ramani, saradnik na Kraljevskom institutu za ujedinjene usluge, za britanski Telegraf.
Stranka Gruzijski san (GD) naklonjena Putinu „trijumfovala“ je na parlamentarnim izborima održanim ovog vikenda, sa 53,93 odsto glasova.
Bili su to izbori narušeni verodostojnim optužbama o prevari birača – nepravilnostima koje su toliko rasprostranjene da ih je predsednica Gruzije Salome Zurabišvili nazvala „ruskom specijalnom operacijom“.
Jedna globalna organizacija za borbu protiv korupcije prikazala je ogromnu prevaru u ruralnim oblastima – u nekim naseljima primećene su grupe muškaraca kako glasaju u nekoliko okruga, a broj glasova za Gruzijski san porastao je sa 50-60 odsto na 80-90 odsto.
Transparency international Gruzije je objavila više od 360 fotografija i video snimaka koji dokumentuju kršenje izborne volje.
Postizborna agenda stranke Gruzijski san je podla kao i taktika koju je navodno koristila da obezbedi vlast.
Osnivač stranke milijarder Bidzina Ivanišvili obećao je da će zabraniti opozicione stranke zbog neodređenih „ratnih zločina“ protiv gruzijskog naroda.
Ivanišvili je rekao da bi Gruzija trebalo da se izvini što je isprovocirala Rusiju da izvrši invaziju na nju 2008. i podržava „konzervativne vrednosti“ koje odražavaju ruske.
Dok Gruzijski san transformiše Gruziju u autoritarnu klijentsku državu Rusije, Zapad je još jednom izgledao kao bespomoćni posmatrač.
Američki državni sekretar Entoni Blinken je neodređeno osudio „kršenje međunarodnih normi“ na dan glasanja i nije pokrenuo nikakve kaznene mere protiv Gruzijskog sna.
EU je pozvala na istragu izbornih „neregularnosti“ u Gruziji, dok je njen rotirajući predsednik mađarski premijer Viktor Orban – iako je delovao na sopstvenu inicijativu – otputovao u Tbilisi da čestita izbornu pobdeu Gruzijskog sna.
Tbilisi in turmoil as anti-govt protesters rally after Georgia’s president rejects election outcome, calling for a „NEW MAIDAN“.
Amidst the chaos, Hungarian PM Orban supports the government, adding fuel to the fire in the city center. 🚨❗♨️..💥 pic.twitter.com/Bu0P8rBVE3
— Facts Prime (@factsprime35) October 28, 2024
Ova pasivnost je tragičan kontinuitet u politici Zapada prema Gruziji. Kada su ruske snage izvršile invaziju na Gruziju u avgustu 2008. i priznale okupirane regione Abhaziju i Južnu Osetiju kao nezavisne države, SAD i EU nisu sankcionisale ruske zvaničnike.
Umesto toga, Evropa je nagradila agresiju novim energetskim sporazumima, a predsednik Barak Obama je krenuo u kampanju za resetovanje odnosa SAD i Rusije.
Od kada je Gruzijski san preuzeo vlast u oktobru 2012, destruktivne posledice Ivanišvilijeve proruske orijentacije bile su očigledne.
Samo dva meseca nakon pobede Gruzijskog sna na parlamentarnim izborima, ruski i gruzijski predstavnici okupili su se u Pragu.
Ivanišvili se potom zalagao za bliže ekonomske veze Rusije i Gruzije, što je dovelo do toga da Rusija ukine embargo na gruzijsko vino u junu 2013.
Kako je Tbilisi postajao sve zavisniji od Moskve, Rusija je odgovorila prikrivenim širenjem granica gruzijskih okupiranih teritorija.
Kada je zaplenila 10 hektara u blizini sela Beršueti u julu 2017, jedini odgovor Zapada bio je da izda neodređenu izjavu o zabrinutosti.
Sklonost Gruzijskog sna autoritarizmu, takođe, je bila očigledna u roku od godinu dana nakon što je preuzela vlast.
Iako je zvanično podneo ostavku na mesto gruzijskog premijera u novembru 2013. godine, Ivanišvili je ostao moć iza prestola jer je desetine njegovih bivših poslovnih saveznika zauzelo ključna gruzijska ministarstva. Ipak, Zapad je ignorisao ovu eroziju gruzijske demokratije čak i dok je istovremeno navijao za svrgavanje autokratskog proruskog predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča u novembru 2013.
U osnovi, pošto je Gruzijski san glumio interesovanje za evropske integracije, Zapad je dao prednost toj sumnji. Nakon što je Gruzijski san usvojio svoj represivni zakon o registraciji stranih agenata u maju, EU je trebalo skoro dva meseca da zaustavi prijavu za članstvo i suspenduje 30 miliona evra finansiranja.
EU je 4. oktobra upozorila da će odnosi Gruzije i EU stradati i da će zvaničnici vladajuće stranke biti sankcionisani ako pokušaju da stvore jednopartijsku državu. Ivanišvili je nazvao blefom EU i nekažnjeno eskalirao svoje pretnje gruzijskoj opoziciji.
Ako Zapad ne zauzme jedinstven stav protiv kršenja ljudskih prava od strane Gruzijskog sna, Gruzija rizikuje da čvršće sklizne u ruske kandže.
Sa Belorusijom i Gruzijom u svojoj orbiti, ohrabrena Moskva bi ojačala antidemokratske aktere u Moldaviji i koristila prinudu da maltretira Jermeniju.
Zapad mora da postavi crvenu liniju protiv zloupotrebe vlasti od strane Gruzijskog sna i ruske subverzije gruzijske demokratije. Ne samo zbog Gruzije, već i u interesu evropske bezbednosti, zaključuje se u analizi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.