Generalni sekretar UN Antonio Gutereš ocenio je danas na hitnoj sednici Generalne skupštine svetske organizacije o Ukrajini da je ideja o nuklearnom sukobu „jednostavno nezamisliva“.
U Njujorku je danas počela hitna, vanredna sednica Generalne skupštine UN kako bi se sve članice svetske organizacije imale mogućnost da se izjasne o ruskoj invaziji na Ukrajinu.
Ruski predsednik Vladimir Putin naredio je juče da se nuklearne snage Rusije stave u stanje pripravnosti, što je Gutereš opisao kao „zastrašujući razvoj događaja“.
Kako prenosi Radio Slobodna Evropa, on je rekao i da UN imaju „verodostojne procene“ da su ruski ciljevi stambene zgrade, ključna civilna infrastruktura i drugi nevojni ciljevi.
„Suočavamo se sa onim što bi lako moglo postati najgora humanitarna i izbeglička kriza u Evropi u poslednjih nekoliko decenija“, rekao je Gutereš i pozvao sve strane u ukrajinskoj krizi da osiguraju siguran, brz i nesmetan pristup humanitarnoj pomoći.
Istakao je da se nada da će direktni razgovori između Rusije i Ukrajine dovesti do trenutnog zaustavljanja borbi i otvaranju puta za diplomatsko rešenje.
Ukrajinski ambasador pri UN Sergij Kislicja rekao je da će međunarodni mir i demokracija biti u opasnosti ako njegova zemlja bude poražena.
„Ukrajina sada plaća cenu za vlastitu slobodu i sigurnost, ali i celog sveta.
„Ukoliko Ukrajina ne preživi, neće ni međunarodni mir, ni Ujedinjene nacije“, rekao je Kislicja.
Ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzija kazao je da je „Ukrajina odgovorna za sadašnju krizu“.
On je optužio Ukrajinu da je „dugi niz godina sabotirala i kršila svoje direktne obaveze prema paketu mera iz (mirovnog sporazuma iz) Minska“.
„Ruske akcije se iskrivljuju i osujećuju, broj lažiranja je zapanjujući, a mediji i društvene mreže šire te laži“, ocenio je Vasilij Nebenzija.
Na početku zasedanja, predsedavajući Generalne skupštine UN Abdula Šahid izjavio je da ova skupština predstavlja kolektivnu savest čovečanstva i da je njena snaga ukorenjena u njenom moralnom autoritetu.
Šahid je pozvao sve članice UN da pokažu moralnu hrabrost i da iskoriste raspravu u idućih nekoliko dana na način da ne „razvijaju ratnu retoriku, već da daju šansu miru“, prenosi BBC
Hitnu sednicu Generalne skupštine, koja ima 193 članica, sazvao je Savet bezbednosti UN.
Savet bezbednosti UN usvojio je u nedelju uveče rezoluciju kojom se poziva na sednicu Generalne skupštine. Za tu rezoluciju koju su predložile SAD i Albanija, glasalo je 11 zemalja. Rusija je glasala protiv, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kina i Indija su bili uzdržani. Veto nije bio moguć prema važećim propisima UN-a, kada je u pitanju takva vrsta rezolucije.
Sednica je počela minutom ćutanja u znak sećanja na žrtve ruske invazije započete 24. februara. Previđeno je da će sednica biti nastavljena sutra, a na kraju zasedanja je predvidjeno glasanje o rezoluciji kojom se poziva na prekid ruske ofanzive.
Više od 100 govornika se prijavilo za sednicu Generalne skupštine UN.
Očekuje se da će se veliki broj afričkih i južnoameričkih zemalja izjasniti protiv ruske invazije na Ukrajinu, smatraju diplomate.
Na osnovu procedure ustanovljene 1950. godine pod nazivom „Ujedinjenje za održavanje mira“, usvojena rezolucija ne može biti predmet veta stalnih članica Saveta bezbednosti, medju kojima je Rusija.
Sve vesti u vezi sa krizom na istoku Evrope možete pratiti na posebnoj stranici o sukobu Ukrajine i Rusije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.