Gutereš: Ukrajinska kriza bi petinu čovečanstva mogla dovesti do siromaštva 1Foto: Beta/AP/Robert Bumsted

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš , koji je u martu formirao Grupu za odgovor na krizu o globalnim implikacijama rata u Ukrajini na hranu, energiju i finansije, pozvao je sve zemlje, kad je reč o hrani, da svoja tržišta drže otvorenim i da se odupru prekomernom gomilanju sirovina i proizvoda.

Gutereš je u autorskom tekst „Rat u Ukrajini: Tihi napad na svet u razvoju“ pozvao sve zemlje da se odupru i neopravdanim i nepotrebnim ograničenjima izvoza, te da rezerve stave na raspolaganje zemljama u kojima postoji najveći rizik od gladi i oskudice, prenela je Kancelarija UN u Beogradu.

„Ovo nije trenutak za protekcionizam. Ako budemo nastupali zajedno, biće dovoljno hrane da svaka zemlja prebrodi ovu krizu“, istakao je Gutereš, navodeći da je za narod Ukrajine ruska invazija pravi košmar i humanitarna katastrofa zastrašujućih razmera, a da je van granica Ukrajine, daleko od pažnje medija, rat pokrenuo i tihi napad na svet u razvoju.

„Ova kriza bi 1,7 milijardi ljudi, to jest jednu petinu čovečanstva, mogla da dovede do siromaštva, nemaštine i gladi, i to u razmerama koje nisu viđene decenijama“, ukazao je Gutereš.

On je upozorio, kad je reč o energiji, da bi korišćenje strateških zaliha i dodatnih rezervi moglo pomoći da se efekti trenutne energetske krize ublaže u kratkom roku.

„Ipak, jedino srednjoročno i dugoročno rešenje je da se ubrza upotreba obnovljive energije, na koju promene na tržišta nemaju uticaja. Na ovaj način, omogućiće se postepeno ukidanje upotrebe uglja i svih ostalih fosilnih goriva“, istakao je Gutereš.

Kad je reč o finansijama, G20 i međunarodne finansijske institucije moraju, kako je naveo, preći u vanredni režim delovanja i naći način da povećaju likvidnost i fiskalni prostor, tako da vlade zemalja u razvoju budu u mogućnosti da ulažu u najsiromašnije i najugroženije, kao i u ostvarivanje Ciljeva održivog razvoja.

Prema njegovim rečima, ovo bi trebalo da predstavlja prvi korak prema dubokim reformama našeg nepravednog globalnog finansijskog sistema, koji bogate čini bogatijima, a siromašne siromašnijima.

„Socijalna zaštita, uključujući materijalna davanja, biće od suštinskog značaja za podršku porodicama koje su se našle u očajnoj situaciji tokom ove krize“, rekao je Gutereš i dodao da brojne zemlje u razvoju koje su opterećene velikim spoljnim dugom nemaju likvidnost koja im omogućava da uspostave te sigurnosne socijalne mreže.

„Jedino trajno rešenje za rat u Ukrajini i njegov udar na najsiromašnije i najugroženije u svetu jeste mir.
Dok Ujedinjene nacije rade na podršci nevinim žrtvama ovog rata – u Ukrajini i van nje – pozivamo globalnu zajednicu da zauzme jedinstven stav i podrži našu apel za mir. Ovaj rat se mora završiti, i to odmah“, upozorio je Gutereš.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari