Najveći deo Venecuele pogođen je prekidom isporuke električne energije. Nestanak struje je napre zahvatio Karakas, ostavivši glavni grad u skoro potpunom mraku tokom popodnevnog špica u četvrtak, a zatim se proširio i na druga područja.
Vlada predsednika Nikolasa Madura je za to okrivila opoziciju, optuživši je za sabotažu.
Zbog nestanka struje odloženi su mnogi letovi sa glavnog aerodroma u Karakasu, a hiljade radnika su bile prinuđene da ranije završe posao. Kada je u pitanju snabdevanje električnom energijom, Venecuela većinom zavisi od infrastrukture hidroelektrana, a ne od zaliha nafte. Međutim, u njih decenijama nije ulagano, što je izazvalo oštećenja na najvećim branama, zbog čega su sporadični nestanci struje postali uobičajeni.
Maduro optužuje opozicionog lidera i samoproglašenog privremenog predsednika Huana Gvaida da pokušava da izvede državni udar uz pomoć “američkih imperijalista”. Gvaido kaže da je nestanak struje izazvao “haos, brigu i bes” i da je “dokaz uzurpatorove neefikasnosti”. “Svetlo će se vratiti kad Maduro bude uklonjen sa vlasti”, rekao je Gvaido.
Američki državni sekretar Majk Pompeo se takođe oglasio. “Nema hrane. Nema lekova. Sada, nema struje. Sledeće je, nema Madura”, napisao je Pompeo na Tviteru. “Za nestanak struje i muke koje trpe obični građani Venecuele nisu krive SAD. Nije kriva Kolumbija. Nije ni Ekvador, ni Brazil, ni Evropa ni neko drugi. Nestanci struje i izgladnjivanje su rezultat nekompetentnosti Madurovog režima”, dodao je Pompeo.
U oktobru prošle godine, ministar energetike Luis Mota Domingez je na Instagramu objavio da je nestanak struje izazvalo to što su “životinje kao što su pacovi, miševi, zmije, mačke i veverice” ulazile u podstanice hidroelektričnog sistema, dodavši da su “naravno tu bile i iguane”. Nekoliko meseci ranije, jedan zvaničnik je izjavio da do nestanaka struje dolazi zbog toga što je zemlja pozicionirana blizu ekvatora. On je rekao da se, zbog “činjenice da smo veoma blizu suncu”, struja više troši u Venecueli nego u drugim zemljama.
Maduro je na predsedničko mesto došao kada je njegov prethodnik Ugo Čavez preminuo 2013. Narednih godina, Venecuela je pretrpela ekonomski kolaps, uz velike nestašice hrane i inflaciju koja je prošle godine bila oko 800.000 odsto. Madurova vlada je sve izolovanija pošto je sve više zemalja okrivljuje za ekonomsku krizu, koja je naterala preko tri miliona ljudi da napuste Venecuelu. Gvaido, koji predvodi opozicijom kontrolisanu Narodnu skupštinu, je 23. januara sebe proglasio za privremenog predsednika i od tada je u sukobu sa Madurom. NJega je više od 50 zemalja priznalo za privremenog predsednika ali Maduro je zadržao podršku svojih bliskih saveznika među kojima su Rusija, Kuba i Kina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.