Milijarderi Ilon Mask, Džef Bezos i Bil Gejts samo su neke od brojnih javnih ličnosti iz Sjedinjenih Država koje su se našle na meti napada na Tviteru u prevari sa bitkoinima.
Na zvaničnim nalozima Baraka Obame, Džoa Bajdena i Kanje Vesta takođe su se pojavili zahtevi za donacije u kriptovaluti. „Svi traže od mene da im vratim. Pošaljite 1.000 dolara, a ja ću vam vratiti 2.000“, pisalo je u tvitu na Gejtsovom nalogu.
Iz Tvitera su saopštili da je u pitanju „koordinisan“ napad usmeren na zaposlene u ovoj kompaniji koji „imaju pristup unutrašnjim sistemima i alatima“.
„Znamo da su hakeri iskoristili taj pristup kako bi preuzeli kontrolu nad mnogim visoko vidljivim nalozima i postavljali tvitove u ime njihovih korisnika“, navela je kompanija, takođe na Tviteru.
Kako se dodaje, preduzeti su „ozbiljni koraci“ kako bi se ograničio pristup takvim unutrašnjim sistemima i u toku je istraga koju kompanija sprovodi.
„Ovo je težak dan za sve nas u Tviteru. Užasno se osećamo zbog toga što se dogodilo“, napisao je direktor Džek Dorsi.
Jedan stručnjak za sajber bezbednost upozorava da su stvari mogle da ispadnu mnogo gore u drugačijim okolnostima.
„Ako bi do ovakvog incidenta došlo tokom neke krize, kada se Tviter koristi za slanje ključnih informacija u javnost, a zatim dođe do iznenadnog slanja lažnih poruka sa nekoliko verifikovanih naloga, to bi moglo da izazove ozbiljnu destabilizaciju“, rekla je Aleksi Dru iz Kings koledža u Londonu za Bi-Bi-Si.
Zbog ovog incidenta, Tviter je bio primoran da na nalozima koji su bili meta napada privremeno obustavi objave postova i onesposobi još neke funkcije, a korisnicima su poslate nove lozinke. Korisnici su uskoro ponovo mogli da postavljaju tvitove, a kompanija je saopštila da još uvek radi na „popravkama“.
Dmitrij Alperovič, jedan od osnivača kompanije za sajber bezbednost CrowdStrike, je za agenciju Rojters rekao: „Čini se da je ovo najteži napad na velike platforme za društvene mreže do sada“.
Na zvaničnom Maskovom nalogu pojavila se ponuda da će biti dvostruko vraćena svaka uplata u bitkoinima koja bude poslata na adresu njegovog digitalnog novčanika u narednih 30 minuta.
„Darežljiv sam zbog kovida 19“, pisalo je u tvitu, uz link za adresu za slanje bitkoina.
Ovi tvitovi su obrisani nekoliko minuta pošto su se prvi put pojavili, ali posle toga su se pojavljivali još dva puta.
Među onima koji su se našli na meti napada bili su i reper Kanje Vest, TV zvezda Kim Kardašijan, bivši predsednik SAD Barak Obama, bivši potpredsednik i aktuelni demokratski kandidat za predsednika Džo Bajden, medijski milijarder Majk Blumberg, kao i kompanije Uber i Epl. Iz Bajdenove kampanje su izjavili da je Tviter „zatvorio nalog samo nekoliko minuta pošto je napadnut i uklonio sporne tvitove“.
Portparol Bil Gejtsa je za agenciju AP rekao: „Izgleda da je ovo deo većeg problema sa kojim se Tviter suočava“.
Bi-Bi-Si navodi da je za registraciju adrese cryptoforhealth.com upotrebljeno ime „Entoni Elajas“, na koje je otvoren i nalog na Instagramu, gde je pisalo „to smo mi“ uz nacrtanog smajlija.
Na tom Instagram profilu pojavila se i poruka: „To je bio napad u dobrotvorne svrhe. Vaš novac će pronaći put do pravog mesta“.
Međutim, stvarni identitet počinilaca još nije poznat.
Za kratko vreme koje je bio onlajn, na link koji je prikačen uz tvitove na napadnutim nalozima, koji imaju na milione pratilaca, stiglo je na stotine priloga ukupne vrednosti preko 100.000 dolara.
Aleksi Dru, koja je koautorka jednog novijeg rada u kojem se upozorava na potencijal koji postoji da se preko Tvitera šire dezinformacije, kaže da je ovaj incident ukazao na potrebu da sve velike platforme društvenih mreža dodatno provere svoje bezbednosne mere, naročito sada pred predsedničke izbore u SAD.
„Kompanije poput Tvitera i Fejsbuka imaju dužnost da razmotre štetu i uticaj koji bi njihove platforme mogle da imaju na izbore 2020, a mislim da neke kompanije to ozbiljnije shvataju od drugih“, rekla je Dru za Bi-Bi-Si.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.