Evropski komesar Johanes Han pozvao je danas političke aktere u Crnoj Gori na dijalog u okviru skupštine, a vlasti u Podgorici da pokažu opipljivije rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala.
Na konferenciji za medije u Podgorci, posle susreta sa crnogorskim premijerom Duškom Markovićem, Han je kazao da politički dijalog treba voditi u parlamentu i da je to „evropski način“ rešavanja problema.
„Naravno može i na ulici, ali parlament je najznačajnije mesto gde treba da se vodi dijalog”, rekao je Han i dodao da EU pažljivo prati situacuju koja je dovela do „mirne mobilizacije“ građana na protestima.
Tokom februara nekoliko hiljada građana protestovalo je u dva navrata u Podgorici tražeći ostavke državnog vrha, nakon izbijanja afere „koverat“ o spornim donacijama za finansiranje izborne kampanje vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS).
Evropski komesar boravi u dvodnevnoj poseti Crnoj Gori gde je prisustvovao regionalnoj konferenciji o energetskoj efikasnosti i razgovarao sa državnim vrhom, opozicijom i predstvanicima medija.
On je saopštio da su razgovor sa njim tražili i organizatori mirnih protesta kojima se traži „promena sistema“, ali da on zbog ograničenog vremena posete nije mogao da se susretne sa predstavnicima građanske inicijative Odupri se. Dodao je da će se na njima susresti šef Delegacije EU u Podgorici Aivo Orav.
U obraćanju novinarima Han se posebno osvrnuo na rezultate u oblasti vladavine prava i na situaciju u medijima.
Evropski komesar je kazao da „prepoznaje napore policije“ u borbi protiv organizovanog kriminala i hapšenja koja su se u tom smislu desila, ali i poručio da se „ne sme stati na hapšenju niskoprofilnih kriminalaca“ i da se moraju razotkriti nalogodavci.
Govoreći o situaciji u medijima, Han je kazao da je EU zabrinuta zbog napada na novinare i zbog političkih pritisaka na javni servis.
Najavio je da će EU nastaviti pažljivo da prati istragu o napadu na novinarku Vijesti Oliveru Lakić i ocenio da su fizički napadi na novinare „neprihvatljivi“.
Osvrćući se na javni servis RTV CG Han je ocenio da je Crnoj Gori potreban „funkcionalni javni servis“. Rekao je da su Crnoj Gori i regionu potrebni mediji „neutralni u odnosu na politički spektar“, a ne da „pripadaju jednoj ili drugoj strani“ tog spektra.
Crnogorski premijer Duško Marković je povodom aktuelne situacije u Crnoj Gori ocenio da „politička tenzija“ postoji, da ima „nezadovoljstva, ali ne i krize“.
„Imamo političku tenziju, nezadovoljstvo, zahteve, ali ne krizu“, rekao je Marković i dodao da Vlada „nema ništa protiv“ i da je „važno da institucije funkcionišu“.
„To je (protesti) očigledno novi opozicioni model, nemamo ništa protiv toga za nas je važno da institucije funkcionišu. Vlada radi u punom kapacitetu“, kazao je Marković.
Crnogorski premijer je poručio da je opoziciona incijativa za formiranje tehničke vlade koja bi pripremila uslove za parlamentarne izbore 2020. „neopravdana i politički neprihvatljiva“ i da Vlada „ima preča posla“.
Marković je mišljenja da se treba vratiti dogovoru u okviru Skupštine i radne grupe koja bi pripremila pravila za izbore.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.