Vođa libanskog pokreta Hezbolah Hasan Nasralah je poginuo u izraelskom napadu iz vazduha u blizini Bejruta, saopštio je danas taj proiranski pokret.
Smatra se da je to veoma težak udarac Hezbolahu koji Liban i Bliski istok gura u nepoznato, kaže agencija AFP, a AP piše da bi njegovo ubistvo moglo značajno da utiče na sukobe širom Bliskog istoka.
Smrt Nasralaha koji se smatrao najmoćnijim čovekom u Libanu, preti da uzdrma njegovu partiju, destabilizuje zemlju i predstavlja veliku pobedu Izraela protiv Irana i njegovih saveznika u regionu.
„Sajed Hasan Nasralah pridružio se mučenicima (…) čiji je marš vodio skoro trideset godina“, objavi je Hezbolah, najbliži saveznika Irana, zakletog neprijatelja Izraela.
Lider Hezbolaha ubijen je u razornom izraelskom napadu iz vazduha u petak kasno popodne na južno predgrađe Bejruta, gde je izraelska vojska saopštila da je gađala štab tog islamističkog pokreta.
„Hasan Nasralah je mrtav“, rekao je portparol izraelske vojske Nadav Šošani ranije na platformi X.
Na čelu Hezbolaha od 1992. godine, Hasan Nasralah (64) postao je pravi kult ličnosti među šiitskom zajednicom u Libanu. Godinama se krio i retko se pojavljivao u javnosti.
„Poruka je jednostavna: Ko god da preti građanima Izraela, mi ćemo znati kako da dođemo do njih“, upozorio je načelnik izraelskog štaba general Herci Halevi.
Po izraelskoj vojnoj izjavi, Ali Karake, predstavljen kao komandant Hezbolahovog južnog fronta, kao i drugi komandanti tog pokreta ubijeni su s Nasralahom u operaciji pod nazivom „Novi poredak“.
Vojska tvrdi da je „većina“ visokih lidera Hezbolaha „eliminisana“ izraelskim operacijama poslednjih meseci.
Napad na Nasralaha „bio je veoma sofisticiran. On pokazuje ne samo ogromne tehnološke sposobnosti, već i stepen do kojeg se Izrael infiltrirao u Hezbolah“, rekao je Džejms Dorsi, istraživač na Bliskoistočnom institutu na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru.
„Postoji još put“, rekao je portparol vojske Nadav Šošani, procenjujući arsenal pokreta na „desetine hiljada raketa“ i rekavši da Hezbolah i dalje ima „sposobnost da ih ispaljuje istovremeno“ na Izrael.
Napad Izraela je u južnim predgrađima Bejruta uništio desetine stambenih zgrada, a hiljade stanovnika su pobegle. Po prvom izveštaju libanskih vlasti, poginulo je najmanje šest osoba, a drugi su u ruševinama koje se i danas dime.
Finansiran i naoružan od strane Irana, Hezbolah je nastao 1982. godine na inicijativu Revolucionarne garde, iranske ideološke vojske.
Ne pominjući ime Hasana Nasralaha, iranski vrhovni vođa Ali Hamnei je rekao: „Masakr bespomoćnih ljudi u Libanu dokazuje kratkovidu i glupu politiku lidera uzurpatorskog režima“ – Izraela.
Hamnei je danas pozvao muslimane da stanu uz narod Libana i „ponosni Hezbolah sa svim sredstvima koje imaju i pomognu im u suočavanju sa opakim režimom (Izraela)“, prenosi Rojters.
„Sudbinu ovog regiona odrediće snage otpora, sa Hezbolahom na čelu“, procenio je Hamnei.
Prethodnik Hasana Nasralaha, Abas Musaui, ubijen je u februaru 1992. u izraelskom napadu u južnom Libanu.
Uprkos napadima Izraela koji neprestano bombarduje uporišta Hezbolaha, taj pokret je danas objavio da je ispalio rakete na severni Izrael. Ali velika većina je presretnuta.
Izraelska vojska je u ponedeljak pokrenula silovitu i smrtonosnu kampanju bombardovanja Hezbolaha u Libanu, posle godinu dana prekograničnih čarki s tom libanskom formacijom.
Hezbolah je otvorio front protiv Izraela na početku rata u Gazi, izazvanog napadom 7. oktobra 2023. na Izrael predvođen palestinskim Hamasom, njegovim saveznikom.
Izrael tvrdi da deluje kako bi zaustavio Hezbolahovu vatru ka severu svoje teritorije koja se graniči sa južnim Libanom, i na taj način omogućio povratak desetina hiljada stanovnika primoranih da pobegnu.
Izraelska vojska je danas saopštila da je od petka uveče izvela napade na „140 ciljeva Hezbolaha“.
Novi izraelski napad takođe je ciljao južno predgrađe Bejruta, pogodivši zgradu prema bezbednosnom izvoru.
Evropska unija i Evropska agencija za bezbednost vazduhoplovstva su zbog „pogoršanja bezbednosne situacije“ preporučile avio-kompanijama da izbegavaju vazdušne prostore Libana i Izraela do 31. oktobra. Nekoliko kompanija je već objavilo da je obustavilo letove za Bejrut i Tel Aviv.
Od ponedeljka u izraelskim napadima poginulo je više od 700 ljudi, od kojih su većina civili prema libanskom ministarstvu zdravlja. Za godinu dana, broj ubijenih samo u tom sukobu popeo se na više od 1.500, što je više nego u 33 dana rata između Izraela i Hezbolaha 2006. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.