Hiljade Mađara izašlo na ulice Budimpešte, protesti protiv "zakona o ropstvu" 1Foto: EPA-EFE/ZOLTAN BALOGH HUNGARY OUT

Hiljade Mađara izašlo je u četvrtak uveče na ulice Budimpešte, nastavljajući proteste od prethodnog dana protiv novog zakona o radu.

Novousvojeni zakoni se takođe tiču uspostavljanja administrativnih sudova. Vladajuća populistička desničarska partija Fides mađarskog premijera Viktora Orbana nove zakone je usvojila u sredu uprkos protestima opozicije u parlamentu i neredima na ulici.

U parlamentu se u četvrtak uveče okupilo oko 3.000 demonstranata, koji su kasnije blokirali saobraćaj na jednom od mostova na Dunavu, uzvikujući „Prljavi Fides“, „Orbane, idi dođavola“, „Orbane, gubi se“. Deo demonstranata je nosio i natpise na kojima se zahteva zatvor za članove Orbanovog režima, odnosno za „bandu lopova“.

Demonstranti su naročito nezadovoljni zakonom o radu, koji poslodavcima dozvoljava da zahtevaju prekovremeni rad i do 400 sati godišnje, umesto ranijih 250. Ovi protesti su usledili nakon demonstracija prethodnog vikenda. Vlasti tvrde da će od zakona koristi imati i oni koji žele da rade veći broj sati i poslodavci kojima je potrebna veća radna snaga. „Moramo da ukinemo birokratska pravila, tako da oni koji žele da rade i zarade više, to mogu i da učine“, rekao je Orban u utorak. U sredu je naglašavao da je „Vlada na strani radnika“.

Međutim, sindikati i opozicione stranke su zahtevali da se ukine, kako su rekli, „zakon o ropstvu“. Grupe za zaštitu ljudskih prava kažu da bi novi zakon o administrativnim sudovima mogao da dovede do političkog mešanja u pravosudna pitanja. Vlada, međutim, odbacuje te tvrdnje.

Kao organizatori protesta se pominju pokret Momentum i studenti, ali, kako se navodi, ne postoji centralno rukovodstvo, što otežava kontrolu okupljene mase, pišu agencije. Kako su izvestili reporteri, demonstracije i u sredu i u četvrtak su uglavnom bile spontane, predvođene mahom pripadnicima mlađih generacija Mađara. Pored toga što su blokirali saobraćaj i i probili bezbednosne barikade ispred zgrade parlamenta, demonstranti su palili kontejnere i klupe i pretili da će zapaliti i veliku novogodišnju jelku ispred skupštine, odolevajući suzavcu koji je policija upotrebila čak četiri puta. Neki od njih su uzvikivali: „Tu smo da radimo prekovremeno.“ Opozicione partije su se žestoko protivile usvajanju zakona, više nego ikada od 2010. kada je Fides preuzeo vlast. Koristeći taktiku odlaganja, ometanja i neposlušnosti, pripadnici opozicije su tokom glasanja u parlamentu pravili haos, te je predsedavajući Laslo Kover pretio da će zahtevati najoštrije kazne, uključujući zatvor.

Komentatori navode da se raspoloženje na protestima u sredu i četvrtak prilično razlikovalo od ranijeg na sličnim događajima. Osim što ih predvode mladi Mađari, primećuju komentatori, učesnici su očigledno besniji nego u proteklih osam godina i pokazuju veću spremnost da pribegnu različitim oblicima građanske neposlušnosti, a deo njih čak i nasilju.

Orban je na meti kritika od dolaska na vlast 2010. Na teret mu se stavlja to što slabi demokratski sistem „kočnica i ravnoteže“ tako što u sudove i kontrolne institucije postavlja lojaliste, ogroman deo medija pretvara u propagandnu mašinu i favorizuje prijatelje u javnim nabavkama. U poslednjih nekoliko nedelja je prognao Centralnoevropski univerzitet iz zemlje i prokrčio put za uspostavljanje nove provladine medijske grupe.

Evropski parlament je u septembru izglasao uvođenje sankcija Mađarskoj zbog nepoštovanja pravila EU o demokratiji, građanskim pravima i korupciji. Sigurna da će dobiti podršku od Poljske, Mađarska je odbacila optužbe. Uprkos nepopularnosti, odnosno nalazima da uživa podršku samo trećine izbornog tela, Orban uspeva da održi dvotrećinsku parlamentarnu većinu, zahvaljujući promeni izbornog sistema i nedovoljnoj ujedinjenosti opozicije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari