Hiljade na novim demonstracijama širom Francuske protiv reforme penzionog sistema 1Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT

Oko 380.000 ljudi okupilo se 13. aprila širom Francuske na 12. protestu protiv penzione reforme, saopštilo je tamošnje Ministarstvo unutrašnjih poslova.

U Parizu su hiljade prošetale označenom protestnom rutom, a neki demonstranti su sa upaljenim bakljama krenuli ka zgradi Ustavnog saveta, koji sutra treba da odluči da li će poništiti delove ili ceo zakon o penzionom sistemu. Taj zakon je vlada usvojila 20. marta, iskoristivši ustavno pravo da zaobiđe glasanje u parlamentu.

Demonstranti koji su krenuli ka Ustavnom savetu naišli su na veliki broj policijaca ispred zgrade, gde su drugi učesnici protesta nekoliko sati ranije bacili kese pune smeća.

Na protestu u Parizu došlo je do sukoba demonstranata i policajaca koji su bacali suzavac.

Sindikat CGT, jedan od organizatora protesta, saopštio je da je na ulicama Francuske u četvrtak bilo više od 1,5 miliona ljudi, prenosi AFP.

Francuski list Mond (Le Monde) preneo je u četvrtak naveče da je u Parizu privedeno 36 osoba i da je povređeno deset policajaca.

Protesti su održani uoči odluke Ustavnog saveta Francuske koji 14. aprila treba da se izjasni o zakonu o penzionoj reformi, koji je vlada usvojila 20. marta, zaobilazeći parlament.

Policija je navela da su bezbednosne snage intervenisale u Parizu kako bi sprečile vandale da opljačkaju radnju, i uhapsile 15 ljudi.

Među demonstrante se, prema navodima policije, ubacilo i nekoliko stotina „radikalnih elemenata“, kao i na prethodnim protestima.

Iako protesti i štrajkovi radnika često dovode do poremećaja u javnom prevozu u Parizu, metro je danas uglavnom radio bez problema.

Hiljade su danas izašle i na ulice Tuluza, Marseja i drugih gradova. Tenzije su porasle na protestima u Bretanji, posebno u Nantu i Renu, gde je zapaljen automobil.

U Francuskoj su uz proteste najavljeni i novi štrajkovi, između ostalog, i sakupljača smeća. Zbog njihovog prethodnog štrajka, prošlog meseca, ulice Pariza su danima bile pune đubreta.

Više od 100 radnika železnice prošlo je tokom današnjeg protesta pariskom ulicom sa prodavnicama luksuzne robe, i upalo u kancelarije brenda LVMH.

Levičarski sindikat CGT, okosnica protestnog pokreta koji se protivi Makronovom planu da poveća starosnu granicu za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine, najavio je danas da će mobilizacija građana biti nastavljena „u ovom ili onom obliku“ dok sporni zakon ne bude povučen.

Makron je prvobitno odbio zahtev da se sastane sa predstavnicima sindikata, ali je juče, tokom posete Holandiji, predložio „razmenu“ radi razgovora o daljim koracima posle odluke Ustavnog saveta. Za sada nije bilo zvaničnog odgovora na njegovu ponudu.

Sindikati su se nadali da će na ulice danas izaći veliki broj građana, radi jačeg pritiska na vladu i članove Ustavnog saveta.

Istraživanja javnog mnjenja kontinuirano pokazuju da se većina Francuza protivi reformi penzionog sistema, koja, uz povećanje minimalne starosne granice za odlazak u penziju, predviđa i da su 43 godine radnog staža neophodne za dobijanje pune penzije.

Vlada tvrdi da je reforma neophodna kako bi penzioni sistem ostao solventan, budući da je francusko stanovništvo u proseku sve starije i da se očekivani životni vek produžava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari