ukrajina dronoviFoto: EPA-EFE/MARKIIAN LYSEIKO

Kada je Jurij Šelmuk prošle godine postao suosnivač kompanije koja proizvodi ometače signala za bespilotne letelice, rekao je da je malo interesovanja za te uređaje. Sada proizvodi 2.500 mesečno i ima listu čekanja od šest nedelja.

Potražnja se promenila nakon neuspeha velike ukrajinske kontraofanzive u leto 2023. kojom je trebalo da se ruske invazione snage bace na kolena. Kijev je saopštio da Rusija opsežno koristi bespilotne letelice za uočavanje i napad na ciljeve, kao i ogroman broj mina i vojnika.

„Koncentrisani, jeftini vazdušni dronovi zaustavili su sve naše napade“, rekao je Šelmuk. „Postojalo je uverenje da je došlo do velike prekretnice.“

Ogromna većina od više od 800 kompanija u ukrajinskom sektoru odbrambene proizvodnje koji je u procvatu osnovana je nakon početka ruske invazije u punom obimu 2022, koja sutra ulazi u svoj 1000. dan, piše Rojters.

Veliki broj je osnovan kao odgovor na uslove na bojnom polju koji se brzo razvijaju, uključujući dronove – prvo na nebu, a zatim i na kopnu i na moru – kao i tehnologiju protiv dronova i sve više veštačku inteligenciju.

„Ukrajinski vojno-industrijski sektor trenutno je najbrži inovativni sektor u celom svetu“, rekla je Halina Jančenko, ukrajinska poslanica koja se zalagala za lokalne proizvođače oružja u parlamentu.

I Ukrajina i Rusija su na putu da ove godine naprave oko 1,5 miliona bespilotnih letelica, uglavnom malih vozila koja koštaju nekoliko stotina dolara po komadu i kojima se može upravljati daljinski u cilju identifikacije i napada na neprijateljske ciljeve.

U februaru su ukrajinski vojnici već rekli Rojtersu da im je nadmoć ruskih dronova otežavala slobodno kretanje i izgradnju utvrđenja.

Do leta, kada je Rusija počela da zauzima ukrajinsku teritoriju najbržim tempom od prvih dana sukoba, većina pohabanih vojnih kamioneta imala je kupole za elektronsko ratovanje (EW) koje su tek prošle godine uključene u opremu visoke vrednosti.

Šelmukova kompanija “Anvejv” jedna je od 30-ak firmi koje proizvode takve sisteme, koji blokiraju signale i koriste različita sredstva za ometanje kompjuterskih sistema unutar dronova.

Većina EW sistema za borbu protiv dronova ometa jednu, ili u najboljem slučaju nekoliko radio-frekvencija, što znači da ruski piloti dronova mogu zaobići ometanje prebacivanjem na novu frekvenciju.

Proizvođači EW-a stoga prate ruske onlajn-četove o dronovima da bi razumeli koje će frekvencije koristiti njihovi dronovi.

“RAT ROBOTA”

Kako gubici rastu i iscrpljenost uzima maha, obe strane u ratu pokušavaju da zamene ljude mašinama.

Ukrajina se bori da popuni jedinice koje su vremenom iscrpljene borbom; Rusija se navodno okrenula Severnoj Koreji.

Sedmoro zvaničnika i aktera iz industrijskog sektora je izjavilo za Rojters da će automatizacija biti glavni fokus inovacija na bojnom polju u narednoj godini.

„Broj pešadinaca raspoređenih u rovovima je značajno smanjen, a borbeno komandovanje je moguće vršiti onlajn sa udaljene tačke, što smanjuje rizik od stradanja osoblja“, rekao je Ostap Fliunt, oficir 67. mehanizovane brigade.

Ukrajina sada ima više od 160 kompanija koje prave kopnena vozila bez posade, prema državnom odbrambenom akceleratoru Brave1. Mogu se koristiti za isporuku zaliha, evakuaciju ranjenika ili nošenje mašinskih pušaka na daljinsko upravljanje.

Jedan vojni pukovnik nedavno je napustio vojsku da bi započeo proizvodnju sistema automatizovanih mašinskih pušaka. Rekao je da šest njegovih proizvoda već zamenjuje ljude na frontu, omogućavajući im da rukuju oružjem preko ekrana daleko od opasnosti.

Fliunt je rekao da je ovo sve češće: „Moderni rat je sukob tehnologija za detektovanje, ometanje i destrukciju na daljinu, ostavljajući operateru samo mogućnost da donosi odluke o napadima“, rekao je on.

Ministar zadužen za naoružanje Herman Smetanin je takođe rekao da je daljinsko ratovanje, uključujući korišćenje veštačke inteligencije, u usponu.

„U bliskoj budućnosti, ovo će biti glavni pravac razvoja, rat robota“, rekao je za Rojters. „Radi se o životima ljudi, moramo ih zaštititi.“

Ukrajina se nada da će inovativni odbrambeni sektor obezbediti novi temelj za ekonomiju uništenu invazijom.

Država je uložila 1,5 milijardi dolara u unapređenje proizvodnje oružja za odbranu koja je stagnirala od vremena SSSR-a, rekao je ministar Smetanin, iako se i dalje oslanja na zapadne saveznike kada je reč o granatama, projektilima i protivvazdušnoj odbrani.

Odbrambeni proizvodni kapacitet je porastao sa milijardu dolara u 2022. na 20 milijardi dolara u 2024. godini, ali Ukrajina može sebi priuštiti da kupi samo polovinu toga, rekao je ministar, ostavljajući dodatni proizvodni kapacitet neiskorišćenim.

Neki proizvođači se žale na stroga ograničenja profitnih marži i nedostatak dugoročnih ugovora o državnim nabavkama, što je pitanje za koje je predsednik Volodimir Zelenski rekao da namerava da se pozabavi.

Četiri kompanije sa kojima je Rojters razgovarao takođe su saopštile da imaju poteškoća da pronađu dovoljno kvalifikovanog osoblja.

Katerina Mihalko, direktorka Tech Force u UA, udruženja privatnih proizvođača oružja za odbranu, rekla je da 85 odsto od 38 firmi koje je anketirala njena organizacija ili razmišlja o preseljenju u inostranstvo ili je to već učinilo.

Najteža stvar za mnoge je ratna zabrana izvoza oružja koju kompanije žele da ukinu kako bi generisale kapital za ekspanziju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari