Zvaničnici Evropske unije okupili su se na sastanku u Briselu, a britanski premijer Boris Džonson je sazvao hitnu sednicu Kriznog štaba nakon što je zbog pojave novog soja virusa korona u Ujedinjenom Kraljevstvu, za koji stručnjaci tvrde da je zarazniji od dosadašnjeg, niz zemalja zabranio putovanja u i iz ove zemlje.
Kanada i Indija su se pridružile evropskim zemljama koje su obustavile letove iz Ujedinjenog Kraljevstva dok je i saobraćaj u železničkom tunelu ispod Lamanša obustavljen.
Kako se navodi, novi soj virusa je i do 70 odsto zarazniji nego prethodni, ali nema dokaza da je smrtonosniji.
Takođe nema dokaza da drugačije reaguje na vakcine.
Prema pisanju Bi-Bi-Sija, u Briselu postoji želja za koordinisanijim odgovorom na pojavu novog soja virusa korona delimično zbog toga što su na početku pandemije ranije ove godine države-članice usvojile pristup „svaka zemlja za sebe“, što je, kako se navodi, predstavljalo pretnju po samu ideju o evropskoj saradnji.
Britanski ministar zdravlja Met Henkok je rekao za Bi-Bi-Si njuz da je novi soj virusa „van kontrole“ dok su Danska, Italija i Holandija saopštile da su ga već registrovale.
Julian Repke, spoljnopolitički urednik u nemačkom Bildu, ukazao je na Tviteru da je „mutacija virusa korona u Velikoj Britaniji poznata još od septembra“.
„U oktobru se od mutiranog virusa inficiralo 12 odsto svih novozaraženih u Londonu, u novembru 28 odsto, u sedmici od 7. do 13. decembra 62 odsto. Sada se EU setila da 20. decembra izoluje Britaniju. Malo prekasno, plašim se“, napisao je u tvitu Repke.
Džejms Galager, dopisnik Bi-Bi-Sija, čiji je sektor zdravlje i nauka, takođe je napomenuo da je novi soj virusa prvi put detektovan u septembru.
On je rekao da je „u novembru njime bilo zaraženo oko četvrtina novih slučajeva u Londonu, da bi sredinom decembra njime bilo inficirano čak dve trećine novoobolelih“.
On je ukazao da tri stvari privlače pažnju – novi soj virusa brzo zamenjuje njegove druge verzije; ima mutacije koje utiču na deo virusa koji je najverovatnije važan; u laboratorijama se već pokazalo da neke od ovih mutacija povećavaju sposobnost virusa da inficira ćelije.
Zbog svega toga virus se mnogo lakše širi.
Nema dokaza da je virus smrtonosniji, a prema dosadašnjim informacijama, vakcine će biti efikasne i protiv ovog novog soja.
Stručnjaci su rekli da svi virusi, uključujući viruse korona, stalno mutiraju, te da pojava ovog novog soja nije bila neočekivana.
Stjuart Nil, profesor virusologije na Kings koledžu u Londonu, rekao je da se nova varijanta virusa brže širi, ali da za sada nije poznat razlog zašto je zarazniji, piše Gardijan.
Danas je zasedala i Evropska agencija za lekove (EMA), nedelju dana ranije od planiranog, i donela odluku da izda dozvolu za vakcinu Fajzer/Biontek u svih 27 država članica, čija je upotreba već odobrena u Ujedinjenom Kraljevstvu i Sjedinjenim Državama.
Kako se navodi, sada je potrebno formalno odobrenje Evropske komisije za šta će biti potrebno možda dva dana, a vakcinacija u EU bi mogla da počne za vikend.
Francuska je sa Ujedinjenim Kraljevstvom obustavila celokupan putnički saobraćaj, kao i za kamione za transport robe, a mera je stupila na snagu u 23 časa u nedelju.
Inače, između dve zemlje svakodnevno saobraća na hiljade kamiona.
Zbog restrikcija koje je uvela Francuska, za sav saobraćaj iz Ujedinjenog Kraljevstva je do daljeg zatvorena i luka u Doveru.
Poljska i Rumunija, koje imaju velike zajednice u Ujedinjenom Kraljevstvu, su obustavile letove iz Britanije, a letove iz Ujedinjenog Kraljevstva su obustavile i Švedska, Finska, Hrvatska, Litvanija, Letonija i Estonija.
Danska je obustavila letove iz Ujedinjenog Kraljevstva na 48 sati, počevši od ponedeljka u 9 časova ujutru.
Holandija je zabranila celokupan putnički vazdušni saobraćaj iz UK „najkasnije“ do 1. januara. Biće zabranjen i prevoz putnika trajektom, ali će se i dalje odvijati teretni saobraćaj.
U Republici Irskoj su od nedelje u ponoć na 48 sati zabranjeni svi letovi iz Britanije, a na ljude je apelovano da „ne putuju u Irsku ni vazdušnim saobraćajem ni morskim putem“.
Od nedelje u ponoć u Nemačkoj je zabranjeno sletanje aviona iz Ujedinjenog Kraljevstva.
Ta mera, međutim, ne važi za teretne avione.
Belgija je od nedelje u ponoć na najmanje 24 sata obustavila vazdušni i železnički saobraćaj iz Ujedinjenog Kraljevstva dok je Italija obustavila sve letove iz Ujedinjenog Kraljevstva do 6. januara.
Austrija je zabranila vazdušni saobraćaj iz Ujedinjenog Kraljevstva od ponedeljka u 23 časa, a svi putnici koji su stigli u zemlju pre tog vremena moraju u karantin na deset dana.
Bugarska je obustavila letove od nedelje u ponoć i ta mera će biti na snazi do 31. januara.
Iz Ujedinjenog Kraljevstva su sve letove privremeno zabranile i Turska i Švajcarska.
Kanada je obustavila letove za putnike iz Ujedinjenog Kraljevstva na 72 sata, a mera je stupila na snagu u nedelju u ponoć.
Rusija je letove iz Ujedinjenog Kraljevstva suspendovala na nedelju dana.
U Indiji ista mera stupa na snagu u utorak u 23.59 i važiće do 31. decembra.
Restrikcije na putovanja iz Ujedinjenog Kraljevstva su uveli i Hongkong, Izrael, Iran, Hrvatska, Maroko i Kuvajt, a letove iz ove zemlje su obustavile i Argentina, Čile, Kolumbija, Ekvador, Salvador i Peru.
Saudijska Arabija je zbog pandemije obustavila sve međunarodne letove.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.