Hoće li Hrvatska spasiti Orbana: Mađarskoj preti velika kriza, u pitanju su nedelje 1Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Visoke cene i nestašice električne energije mogle bi pogoditi Mađarsku za nekoliko nedelja nakon što je Kijev uveo delimičnu zabranu prolaska ruske nafte kroz svoj teritoriju, piše Večernji.hr.

Ukrajina je donela uredbu prema kojoj snažno ograničava tok ruske nafte prema evropskim zemljama.

EU je pristala da ostavi mogućnost da pojedine zemlje i dalje uvoze jeftinu rusku naftu kako bi lakše prošle kroz energetsku tranziciju, no sada je Ukrajina, ne čekajući promenu te odluke, namerila na svoju ruku ograničiti takav izvoz ruskog energenta.

Konkretno je ukrajinska mera zabrana prolaza nafti koju plasira Lukoil, kompanija koja i u Hrvatskoj ima 40-ak prodajnih mesta.

Reč je o najvećoj privatnoj ruskoj naftnoj kompaniji, a ukrajinski je cilj, logično, smanjiti prihode Rusije od prodaje nafte koje je ostvarivala u dve godine, odnosno od početka rata u Ukrajini u februara 2022. godine.

Mađarska se osetila najpogođenijom te je odmah reagovala navodeći kako bi joj zbog ukrajinskog poteza cene naftnih derivata i električne energije mogle početi skakati.

Jer, uvozom ruske nafte pokriva se čak 70 posto energetskih potreba Mađarske, a oko polovina te nafte dolazi upravo iz Lukoila.

„Ukrajinske mere mogle bi stvoriti ozbiljnu situaciju“, rekla je Ilona Gizinska, istraživačica i stručnjakinja za Mađarsku u think tanku Centre for Eastern Studies.

Dodala je za Politico da bi se Mađari mogli suočiti s vrtoglavim cenama energije i nestašicom električne energije za već nekoliko nedelja ako se ne nađe rešenje.

Prema think-tanku Centar za istraživanje energije i čistog vazduha, Mađarska je samo u aprilu ove godine potrošila oko 250 miliona evra na uvoz ruske nafte i gasa.

Sledeća je na popisu u Evropi Slovačka s 200 miliona evra. Samo, velika slovačka rafinerija Slovnaft kupovala je sirovu naftu od Lukoila, ali portparol tamošnjeg ministarstva privrede rekao je za Politico da je kompanija pronašla alternativne linije snadbevanja i do sada „isporuka ruske nafte Slovačkoj nije zaustavljena“.

Mađarska mora brzo delovati kako bi pronašla druge mogućnosti.

Bilo kakav dugotrajni prekid snadbevanja naterao bi regionalne rafinerije da iskoriste svoje zalihe, smanje ih i u međuvremenu potraže neku vrstu diplomatskog rešenja problema, rekao je Viktor Katona, vodeći analitičar za sirovu naftu u kompaniji Kpler u izjavi koju je dao za analizu Politica o ovom događaju.

Politico prenosi reči Ilone Gizinske kako bi Budimpešta sada mogla pregovarati o većem uvozu od Rosnjefta ili povećati snadbevanje iz Hrvatske preko Jadranskog naftovoda.

Mađarska bi takođe mogla osloboditi deo svojih hitnih strateških rezervi, koje imaju dovoljno nafte za 90 dana.

U petak je portparol Kremlja Dmitrij Peskov optužio Ukrajinu da je donela „političku odluku“ i naveo da je situacija „kritična“ za one koji još kupuju rusku naftu. Isto tako može se primetiti da ukrajinska zabrana dolazi u trenutku ozbiljnih napetosti između Ukrajine i Mađarske.

Peter Sijarto, mađarski ministar vanjskih poslova, rekao je da bi ukrajinska mera mogla ugroziti dugoročnu energetsku sigurnost Mađarske, kritikujući Kijev zbog tog poteza.

„Ukrajinske vlasti pokazale su spremnost pronaći rešenje za situaciju, ali ti su pokušaji od tada izbledeli“, kazao je.

Na sastanku s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom početkom nedelje Sijarto je ustvrdio da je zemlja započela pregovore s Moskvom o pronalaženju alternativnih izvora ruske nafte.

„Sada postoji nova pravna situacija u Ukrajini, zbog koje Lukoil trenutno ne vrši isporuke u Mađarsku. Radimo na pravnom rešenju… jer je ruska nafta važna iz perspektive naše energetske sigurnosti – rekao je Sijarto u utorak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari