Rusija navodi da će promeniti nuklearnu doktrinu kako bi navela okolnosti u kojima bi mogla da koristi nuklearno oružje. Šta bi to moglo značiti?
Sadašnju doktrinu smislio je predsednik Vladimir Putin u junu 2020. u dekretu na šest stranica. U njemu se navodi: „Ruska Federacija zadržava pravo da upotrebi nuklearno oružje kao odgovor na upotrebu nuklearnog oružja i drugih vrsta oružja za masovno uništenje protiv nje i/ili njenih saveznika, kao i u slučaju agresije na Rusku Federaciju upotrebom konvencionalnog naoružanja, kada je samo postojanje države stavljeno u opasnost“, piše Rojters, a prenosi Glas Amerike.
Pošto ovaj rizik nije eksplicitno definisan, Putin je bio u stanju da uputi skrivene pretnje da će iskoristiti ruski nuklearni arsenal da odvrati bilo kakav direktan odgovor Zapada na napad na Ukrajinu u februaru 2022.
Zašto Rusija sada želi da menja nuklearnu doktrinu?
Putinov čovek za kontrolu naoružanja, zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov, rekao je da su planirane promene povezane sa putem eskalacije zapadnih protivnika u vezi sa sukobom u Ukrajini. Nije govorio o nekom konkretnom povodu.
Debata a o nuklearnoj doktrini traje više od godinu dana i intenzivirala se ove godine nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron izneo mogućnost koju su odbacili partneri iz NATO-a, da bi zapadne trupe mogle biti poslate da se bore u Ukrajini.
Ekspert za spoljnu politiku i pobornik rata Sergej Karaganov rekao je da bi Rusija trebalo da snizi svoj prag za upotrebu nuklearnog oružja kako bi zaustavila i uplašila protivnike, te da bi zemlje koje pružaju direktnu vojnu podršku Ukrajini mogle da budu meta.
„Za više od 75 godina relativnog mira, ljudi su zaboravili užase rata i čak su prestali da se plaše nuklearnog oružja. Taj strah treba probuditi“, napisao je Karaganov u junu 2023.
On tvrdi da neprijatelji Rusije moraju da znaju da je Moskva spremna, ako je potrebno, da izvrši preventivni nuklearni napad.
Kada bi Rusija upotrebila nuklearno oružje u Evropi, rekao je Karaganov, samo bi „ludak“ u Beloj kući odgovorio nuklearnim ili konvencionalnim napadom na Rusiju jer bi to neizbežno izazvalo ruski nuklearni udar na SAD.
Šta se može promeniti u doktrini?
U debati na Ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu početkom juna, Karaganov je direktno pitao Putina da li Rusija treba da drži nuklearni obarač na slepoočnici Zapada zbog Ukrajine.
Putin je rekao da Rusija nema potrebe da koristi nuklearno oružje da bi obezbedila pobedu, ali da je nuklearna doktrina „živi“ instrument koji može da se promeni.
Nikolaj Sokov, bivši ruski i sovjetski diplomata za kontrolu naoružanja, rekao je da će cilj biti da se pošalje signal Zapadu. „Ne zaboravite na nuklearno oružje. Budite veoma, veoma oprezni.“
Ali Sokov, viši saradnik u Bečkom Centru za razoružanje, rekao je da Rusija neće javno objaviti promene kakve je predložio Karaganov. Snižavanje nuklearnog praga Moskve moglo bi ozbiljno da antagonizuje zemlje koje su izbegavale da se pridruže Zapadu protiv Rusije: Kinu, Indiju, Brazil i druge.
Umesto toga, Rusija bi mogla da objavi da je promenila politiku, ali da će nova doktrina biti tajna i tako da pošalje neki signal Zapadu, a istovremeno da ga natera da nagađa. Šef odbora za odbranu ruskog parlamenta rekao da bi Moskva mogla da skrati vreme za donošenje odluka o upotrebi nuklearnog oružja ako primeti da pretnje rastu.
Kako nuklearna doktrina može da utiče na rat u Ukrajini?
Rizik od nuklearnog rata sa Rusijom odvratio je SAD i njene NATO saveznike da pošalju svoje vojnike da se bore uz vojsku Ukrajine. Ipak, oni su pojačali vojnu pomoć Kijevu na načine koji su ranije bili nezamislivi, kao što je snabdevanje tenkovima, raketama dugog dometa i borbenim avionima F-16.
Ukrajina je prešla novi korak kada je zauzela deo ruske teritorije, za šta Kijev kaže da su Putinove „crven linije“ blef i pokazuje da Zapad sada treba da učini sve da joj pomogne da pobedi u ratu.
Sokov je, međutim, rekao da bi bilo pogrešno zaključiti da to što Rusija pominje nuklearnu doktrinu prazna priča, i dodaje da je to već pomoglo da se uspori zapadna pomoć.
Štaviše, Rusija je već preduzela konkretne korake tako što je postavila taktičke nuklearne projektile u Belorusiji i održavala vežbe kako bi se uvežbalo lansiranje takvog oružja.
„Velika je greška reći kako oni samo pričaju, Kada menjate doktrinu, svi treba da obrate pažnju“, kaže Sokov.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.