Hodorkovski: Pametnom viznom politikom iskoristiti ruski odliv mozgova i kazniti Putina 1Foto: EPA-EFE/MIKHAEL KLIMENTYEV

Uprkos antiukrajinskoj, antizapadnoj propagandi, mnogi Rusi ne žele da rizikuju svoje živote da bi počinili ratne zločin, tvrdi Mihail Hodorkovski, bivši ruski oligarch, nekada najbogatiji čovek Rusije, bivši politički zatvorenik a danas jedan od istaknutih disidenata i veliki kritičar ruskog režima.

Britanija je bila među najistaknutijim pristalicama Ukrajine od invazije Vladimira Putina, podseća Hodorkovski u tekstu za Gardijan dodajući da je sada red da i novi britanski premijer Riši Sunak održi i ojača vodeću ulogu Britanije u podršci egzistencijalnoj borbi Ukrajine na liniji fronta između slobode i tiranije.

Kako je naveo, nema nameru da savetuju vladu Britanije ali da kao neko ko se popeo na vrh ruske energetske industrije pre nego što je proveo 10 godina u zatvorima zbog politički motivisanih optužbi, nakon čega je usledilo izgnanstvo, možda ima korisne uvide u vezi sa Putinom i Rusijom.

Sunak se, ukazuje, suočava sa složenim, međusobno povezanim izazovima. Rat u Ukrajini, kako je objavio ispred Dauning strita 10, „mora se uspešno sagledati“. Hodorkovski je saglasan sa tim da se mora biti jasan šta je uspeh – Putinovi osvajači moraju biti poraženi, a suverenitet i teritorijalni integritet demokratske evropske države očuvani. Bilo kakav zaključak koji dozvoljava diktatoru da nasilno precrtava karte nije uspeh, navodi.

Prvi međunarodni poziv premijera bio je predsedniku Vladimiru Zelenskom. Nadam se da će, kao i njegovi prethodnici, prepoznati da, ako Putin ne bude poražen u Ukrajini, neće stati na tome.

Putin je vođen željom da zaštiti bogatstvo i moć koju su on i njegovi prijatelji ukrali od ruskog naroda, u kombinaciji sa hubrističkim, fašističkim imperijalnim fantazijama koje pripadaju prošlom dobu, piše Hodorkovski. Njegovi zločini protiv čovečnosti se nastavljaju. Ruske rakete i dronovi iranske proizvodnje terorišu ukrajinske civile i infrastrukturu.

On koristi svoj narod kao topovsko meso i dehumanizuje svoje žrtve. Ako britanska istorija nečemu uči, to je da poslovi sa takvim režimima nisu vredni parčeta papira.

Ali Putin gubi, njegovi nasilnici koji su prvi upali poniženi su od strane bolje motivisanih snaga Ukrajine.

Sada regrutuje još stotine hiljada ruskih muškaraca. Uprkos nasilnoj ishrani antiukrajinske, antizapadne propagande, mnogi ne žele da napuste svoje porodice i rizikuju svoje živote da bi počinili ratne zločine. Domaći bes će rasti, slabeći režim, uvereni je ruski disident koji je autor knjige „Ruska zagonetka: kako je Zapad pao na Putinov gambit moći – i kako to popraviti“.

Sada nije vreme, kaže, da popuštate u njegovom naletu, već da stisnete prednost.
„Kako moj prijatelj Gari Kasparov kaže: Putin igra poker, a ne šah“.

Koje korake Britanija može preduzeti da nazove njegov blef?

Pre svega, Ukrajini je hitno potrebna veća vojna pomoć. Britanija je predvodila Evropu u obezbeđivanju pravovremene i neophodne vojne obuke i hardvera. Nadam se da će se to nastaviti. Ukrajini je potrebno više oružja za uklanjanje udaljenih komandnih i logističkih centara i za borbu protiv povećane upotrebe dronova, smatra Hodorkovski.

Britanija je takođe dala primer sankcijama, uključujući i SAD, dosledno blokirajući imovinu Putinovih saradnika. Ovo se mora nastaviti. Efikasnost novih energetskih sankcija ostaje da se vidi, ali sam pesimista u vezi sa ovom taktikom dok energetska zavisnost ostaje.

Daleko najbolniji trošak za režim je odliv mozgova. Gubitak 30.000 programera i desetina hiljada preduzetnika i inženjera najveći je udarac sposobnosti Kremlja da održava tehnološki naprednu ratnu mašinu.

Hodorkovski: Pametnom viznom politikom iskoristiti ruski odliv mozgova i kazniti Putina 2
Foto: EPA-EFE/CIRO FUSCO

Ukrajina je prva žrtva Putinovog rata, a njene izbeglice prioritet. Takođe je došlo do neviđenog egzodusa Rusa koji beže u znak protesta. Stotine hiljada je već otišlo pre prošlomesečne mobilizacije. Ruski obaveštajci su izvestili da je 260.000 otišlo u danima nakon toga. U Rusiji, protivnici režima rizikuju svoje živote i slobodu, kao što su Aleksej Navaljni, Vladimir Kara-Murza, Andrej Pivovarov i mnogi drugi koji ostaju u zatvoru zbog lažnih optužbi.

Među onima koji odlaze su mnogi od najveštijih i najobrazovanijih u Rusiji. Britaniji i Evropi je potrebna vizna politika koja podstiče i olakšava njihovo odbacivanje Putina, a kažnjava režim.

Ne samo da bi takvi Rusi doprineli britanskoj i drugim ekonomijama, oni bi takođe bili ključni za oblikovanje vizije Rusije nakon što Putin i njegova banda nestanu, uveren je Hodorkovski.

Dugoročno, demokratskim državama je potrebna energetska i industrijska nezavisnost. Ukrajina ističe potrebu da se privreda odvikne od ugljovodonika.

Sunak je izjavio da podržava vetar i obnovljive izvore energije – i nuklearnu energiju, odbacujući istorijske greške koje su napravile druge evropske zemlje.

Energija više ne treba da bude prepuštena na milost i nemilost tiranima, ali nije jedina ekonomska sfera podložna ucenama, a kako Kina raste, Putin nije jedini diktator koji može da vas drži za otkup.
Za dugoročnu ekonomsku sigurnost, demokratske države moraju povratiti samodovoljnost u proizvodnji ključnih industrijskih dobara.

Britanija će imati važnu ulogu u prikupljanju podrške za obnovu Ukrajine, osiguravajući da se ruski zločinački režim smatra odgovornim i stvarajući okruženje podrške za stabilniju Rusiju nakon Putina.

Pre toga, međutim, Putin mora biti poražen u Ukrajini. Nadam se da će Britanija pod Sunakovim vođstvom nastaviti i intenzivirati svoju posvećenost tom cilju, zaključuje Hodorkovski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari