Član holandske kraljevske porodice može da sklopi brak sa pripadnikom bilo kog pola bez straha da će zbog toga izgubiti titulu, potvrdio je Mark Rute, premijer Holandije.
Rute je to rekao u parlamentu, odgovarajući na pitanje može li zakon da spreči člana kraljevske porodice da nasledi tron ukoliko zaključi istopolni brak, piše Gardijen, pozivajući se na agenciju Rojters.
Pitanje se odnosilo direktno na princezu Katarinu Amaliju (17) koja je zakonska naslednica kralja Viljema Aleksandera, a proizašlo je iz nedavno objavljene knjige “Amalija-Dužnost zove”, u kojoj se tvrdilo da će stari zakoni isključiti mogućnost istopolnog para na tronu, uprkos tome što su istopolni brakovi legalni u Holandiji od 2001.
Princeza Amalija se nije izjašnjavala o ovome i inače rekto govori o privatnom životu.
Ranije ove godine, ona je odlučila da neće prihvatiti godišnju naknadu od 1,6 miliona evra na koju stiče pravo kada napuni 18 godina, jer bi se zbog toga osećala „neprijatno“.
Rute je rekao da su se vremena promenila otkad se jedan od njegovih prethodnika poslednji put pozabavio tim pitanjem 2000.
„Vlada veruje da se naslednik može oženiti i osobom istog pola“, napisala je Rute u pismu parlamentu.
„Kabinet stoga ne vidi da bi prestolonaslednik ili kralj trebalo da abdiciraju ako žele da se udaju za partnera istog pola.“
Međutim, za kraljevske brakove potrebno je odobrenje kraljevske porodice. Holandska kraljevska porodica veoma je popularna u svojoj zemlji. Kralj Vilijem Aleksander oženjen je kraljicom Maksimom, građankom i Argentinkom. Oboje su, kao i njihove tri ćerke izuzetno popularni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.