Hotelijeri: Vakcinacija u Crnoj Gori spora, otvoriti kovid hotele 1Budva Foto: Pixabay/Linn17

Masovna imunizacija stanovništva u Crnoj Gori kasni i obe doze vakcine primilo je tek 3,1 odsto stanovništva, prenosi RTCG.

Ovaj podatak brine epidemiologe, pogotovo što su mere za suzbijanje epidemije sve slabije, ali i hotelijere, koji tvrde da nadležni nisu rešili brojne probleme pred početak turističke sezone.

Pored kašnjenja imunizacije, kako stanovništva tako i zaposlenih u ovoj privrednoj grani, nadležni bi trebalo da odrede i hotele za smeštaj zaraženih turista, navodi RTCG.

Epidemiolozi podsećaju da je Crnoj Gori potrebno da vakciniše do 6.000 osoba dnevno da bi povećala stopu imunizacije pred sezonu.

Prema navodima RTCG, trenutno je 19.640 građana vakcinisano obema dozama ili oko 3,1 odsto stanovništva, a iz Vlade je najavljeno da će do početka sezone biti vakcinisano više od 30 odsto građana.

Hotelijer iz Budve Dragan Purko Ivančević kazao je za Dan da ako Vlada ubrzo ne reši problem spore vakcinacije, teško će moći da dogovore sa bilo kim dolazak turista u Crnu Goru. On ističe da Crna Gora i pored zahteva te grane privrede, nema kovid hotele za turiste koji budu inficirani tokom letovanja.

„Svaka država je to rešila, a mi to još nemamo. Počev od imunizacije, i to je jedan od preduslova da se odrede hoteli u kojima će biti lečeni i smešteni zaraženi. Nadležni su obećali da će to biti rešeno, ali još nemamo ništa konretno. Sve dok se ne reši pitanje imunizacije i hotela za zaražene, ne možemo da ugovaramo dolazak turista. Moramo stvoriti preduslove, pitanje svih pitanja je imunizacija direktnih u česnika u turizmu“, rekao je Ivančević, navodeći da sve ide veoma sporo, a da je upućen poziv.

Kako prenosi RTCG, predsednik Crnogorskog turističkog udruženja (CTU) Žarko Radulović rekao je da se neopravdano kasni sa vakcinacijom građana i turističkih radnika pred početak sezone. On kaže da je i u drugim državama situacija samo malo bolja.

„Kod nas kada su u pitanju turistički radnici iz Vlade najavljeno je da ćemo imati primat, posebno radnici koji će biti u direktnom kontaktu sa gostima. Nadam se da će se te najave realizovati i da ćemo do juna imati u većini slučajeva vakcinisane radnike. Mogu da kažem za moju kompaniju da sam napravio spiskove zainteresovanih za vakcinaciju i poslao ih Ministarstvu ekonomskog razvoja. Radi se o spikovima zaposlenih i njihovim porodicima, jer je uzalud vakcinisati zaposlene ako im porodice nisu zaštićene. Treba vakcinisati i kontakte ugostiteljskih radnika. Značajan broj se prijavio i relativno mali broj je odbio, za sada, vakcinaciju“, istakao je Radulović.

On kaže da ako agencije krenu da dovode turiste, očekuju prve dolaske u junu.

„Ako se budemo vezali samo za vakcinaciju, to je jako opasna priča, jer je potrebno od šest mjeseci do godinu da bismo stekli kolektivni imunitet u državi. To se može očekivati za godinu dana, kada možemo da postignemo imunitet od 80 odsto“, rekao je Radulović, a prenosi RTCG.

Epidemiolog Instituta za javno zdravlje Marija Božović navela je da se kolektivni imunitet može postići jedino brzim vakcinisanjem velike većine starijih od 16 godina. Ona dodaje da bi vakcinu trebalo da prime i osobe koje su preležale bolest.

Nevakcinisani turistički radnici ne mogu biti u kontaktu sa gostima

Žarko Radulović je naveo da turistički radnici koji neće da se vakcinišu ne gube previše, ali neće moći da rade na mestima gde su svi radnici vakcinisani.

„Moraćemo da im tražimo mesta u delatnosti gde mogu da rade, a da ne budu u kontaktu sa zaposlenima i gostima. Mi trenutno možemo da pozovemo goste kod nas, jer smo, kada je reč o padu zaraženih, daleko bolji od Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine. Agencije su nam rekle da do 1. maja ne razmišljaju o dovođenju turista u Crnu Goru, a da će narednog meseca odlučiti da li će raditi našu zemlju na osnovu epidemiološke situacije“, kazao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari